İşte Suriyedeki yeni toprağımız!

Türk Silahlı Kuvvetlerinin “Şah Fırat” operasyonuyla Şanlıurfa’nın Birecik İlçesine bağlı Eşme köyündeki 7’inci Hudut Bölük Komutanlığı’na getirilen Süleyman Şah’ın naaşı, bölük içerisinde özel olarak muhafaza edilirken türbenin yapılacağı Suriye sınırında ise çalışmalar son hızıyla devam ediyor.

İşte Suriyedeki yeni toprağımız!

 

Türkiye Eşmesi ile Suriye Eşmesi arasında, sınırın hemen öbür tarafında inşa edilen türbe, yaklaşık 10 dönümlük alanı kapsıyor. Türbenin yapıldığı yerde askerler çalışmalarını aralıksız devam ettirirken bölgenin güvenliğini sağlamak için 10 zırhlı araç ile yaklaşık 70 askerin nöbet tuttuğu belirtildi. Etrafına tel örgülerin çekildiği alana 2 tane büyük ve onlarca küçük Türk bayrağı dikildi. Türbenin yapıldığı yerin hemen karşısında ise YPG’lilerin mevzileri bulunuyor. Mevziler arasında birkaç yüz metre mesafe olduğu öğrenildi.

 

Öte yandan çalışmalara katılan iş makineleri arazi içerisinde kazı çalışmaları yapıyor. Askerler ise naaşın geçici olarak defnedileceği türbeyi inşa etmek için yoğun bir şekilde çalışıyor. Türbe, bölgeye hakim bir alanda inşa edilirken türbenin hem Türkiye tarafından hem de Suriye tarafından rahatlıkla görülebileceği belirtildi. Türbenin yapılacağı toprakların daha önce IŞİD kontrolünde olduğu ve Kürt güçleri tarafından ele geçirildiği iddia edildi.

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2015, 16:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.