İşte doğalgaz faturanızı akıllıca düşürmenin püf noktaları...

Akıllıca tüketilen doğalgaz miktarıyla doğalgaz faturanızın tutarını düşürmek mümkün oluyor. İGDAŞ, doğalgaz faturasını düşürmenin püf noktalarını açıkladı.

İşte doğalgaz faturanızı akıllıca düşürmenin püf noktaları...

Enerji konusundaki tüketimi karşılayacak üretim olmadığından ötürü yüksek doğalgaz tüketim bedelleri kaçınılmaz oluyor. Ancak akıllıca tüketilen doğalgaz miktarıyla doğalgaz faturanızın tutarını düşürmek mümkün oluyor. İGDAŞ, doğalgaz faturasını düşürmenin püf noktalarını açıkladı.

Türkiye'deki doğal gaz tüketimi yıllara göre değişkenlik gösteriyor. 2019 doğal gaz tüketim miktarı 46 milyar 835 milyon 429 bin metreküp iken, 2018 doğal gaz tüketim miktarı 50 milyar metreküp olduğu biliniyor. Geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk sondaj gemisi Fatih'in Karadeniz'de doğalgaz aramaları yaptığı bilgisini paylaştı. Fatih'in doğalgaz sondajının tamamlanmasıyla enerji bedellerinin bir miktar düşme beklentisi var. Peki yerli doğalgaz rezervi hazırlanana kadar fatura bedelinizi nasıl düşürebilirsiniz?

İşte bu kışı geçirmek için doğalgaz faturanızı akıllıca düşürmenin püf noktaları...

İstanbul Gaz Dağıtım Sanayii ve Ticaret A.Ş, evlerdeki ısı kaybının büyük bir bölümü yalıtımı olmayan binalardan kaynaklandığını; bina yalıtımı yaptıranların yüzde 40 tasarruf ettiklerini açıkladı.

ÇİFT CAM YOKSA SÜNGER YADA FİTİL

İGDAŞ, ısı verimliliği sağlamak için oda termostatı kullanmak ve termostatı her 1 derece daha düşük sıcaklığa ayarlamanın yüzde 6 yakıt tasarrufu sağladığını bildiriyor. Her odayı kullanım amacına uygun farklı sıcaklıkta tutmak ve bunu da ısı ayarlamalı (termostatik) vana kullanarak yapmak önemli ölçüde ısı tasarruf sağlıyor. Aynı zamanda pencere ve kapıların PVC doğrama ve çift cam yapılması da yüzde 15 tasarruf sağlıyor. Eğer bu yapılamıyorsa, pencere ve kapı kenarları sünger ya da fitil ile kapatılabilir.

Bacalı cihaz kullanan doğalgaz tüketicileri yılda en az bir kez baca temizliği ve bakımı yaptırmaası gerektiğini bildiren kurum, bakımı yapılan bacanın, cihazın yanma verimini artırıp tasarruf sağlacağını, can ve mal emniyeti bakımından risk oluşturan baca gazı zehirlenmelerinin de önüne geçileceğini aktarıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.