İstanbulda 2.5 tl ama Antalya'da dalında çürüyor

Portakalın Türkiye'deki başlıca üretim merkezi olan Antalya'da alıcı bulamayan portakal, toplanmadığı için çürüyor

İstanbulda 2.5 tl ama Antalya'da dalında çürüyor
banner150

İstanbul'da bulunan marketlerde kilosu 2 ila 2.5 TL'den satılan portakal, Antalya'nın Demre ilçesinde 50 kuruştan alıcı bulamıyor. Üreticinin çaresiz olduğu ilçede portakallar, alıcı bulamadığından dolayı dalından düşerek çürümeye mahkûm durumda.

Türkiye narenciye üretimindeki %20'lik payı ile ikinci büyük turunçgil üretim merkezi olan Antalya'da portakal dallarında kaldı. Türkiye’nin üretimindeki payı %30 olan portakalın Antalya'da 50 kuruştan alıcı bulamaması ise üreticiyi zor durumda bıraktı.

5 dönüm portakal bahçesi olan Engin Şimşek, ürünlerini satamadıklarından dolayı portakalların yere dökülerek çürümeye mahkum kaldığını söyledi. Metropollerde portakal fiyatların 2.5 TL'den olmasına rağmen kendi ürünlerini 50 kuruştan alıcı bulamamasına son derece üzüldüğünü dile getiren çiftçi Şimşek, "Ürünlerimizi satamıyoruz, yere dökülmüş vaziyetteler. Para da etmiyor, alan yok satan yok. Portakal ihtiyacı olan herkes gelip yiyebilir. Bu görmüş olduğunuz bütün portakallar yere dökülerek hepsi 10 gün içerisinde çürüyecek. Çürüyeceğine vatandaş gelsin yesin. Bedava dağıtıyorum" diye konuştu.

Öte yandan üreticilerden portakal alarak satmaya çalışan tüccarlar da durumdan oldukça şikayetçi. 50 kuruştan aldığı portakalları kendi imkanlarıyla 1 TL’ye satmaya çalışan 78 yaşındaki Şahin Koçum, "Ben bunları 50 kuruşa aldım, 1 TL'ye satamıyorum. Vatandaşlarda para mı yok bilmiyorum. İstanbul'da 2.5 TL. Burada 50 Kuruş, 1 TL'ye bakmıyorlar. Tarlada çürüdü mallar" dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2015, 08:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.