banner232

İsrail ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi rekor kırdı! Halk Filistin için sokağa dökülürken

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine bakıldığı zaman İsrail ve Türkiye’nin arasındaki ticaret hacmi dikkat çekiyor. İsrail, Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler arasında üçüncü sırada yer alıyor. İsrail’in toplam ihracatı ise 2020 yılı için 4 milyar 704 milyon dolar.

İsrail ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi rekor kırdı! Halk Filistin için sokağa dökülürken

ParaMedya'nın aktardığı habere göre, İsrail, 2004 yılının Mart ve Nisan aylarında yaptığı iki hava saldırısıyla Hamas liderlerinden Abdülaziz Rantissi ile Şeyh Ahmet Yasin'i öldürdü. Hava saldırılarına sert tepki gösteren Erdoğan, “İsrail devlet terörü uyguluyor” dedi. Erdoğan’ın bu ifadeleri kullandığı yılda İsrail ile yapılan ticaret, 2000 yılına oranla 5 kat artarak 5,8 milyar dolara yükseldi.

2008 OPERASYONUNDA TİCARİ İLİŞKİLER YİNE AYNIYDI

İsrail’in, Gazze Şeridi’nde 27 Aralık 2008’den 18 Ocak 2009'a kadar sürdürdüğü “Dökme Kurşun Operasyonu” ismini verdiği operasyon sonucu 200 Filistinli yaşamını yitirdi. Erdoğan, o dönem “İnsanlığa karşı suç işlendi. İsrail devlet terörü uyguladı” ifadelerini kullandı. Erdoğan’ın bu sözleri kullandığı yılın sonunda açıklanan verilere göre, 2004’te 2 milyar 29 milyon 435 bin olan İsrail-Türkiye ticaret hacmi, 3 milyar 383 milyon 154 bin dolar olarak gerçekleşti.

İSRAİL TÜRKİYE'NİN ÜRETTİKLERİNİ ALIYOR

Türkiye’nin İsrail’e gıda ihracatı da geçen yıla göre yine arttı. 2020’nin ilk 9 ayında kuru meyve satışları, 2019’un aynı dönemine göre yüzde 64, deniz ürünleri yüzde 36’dan fazla, tahıllar ve baklagillerde neredeyse yüzde 18 arttı. Meyve ve sebze ihracatında ise yüzde 25’in üzerinde artış gösterdi.

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması ve Kudüs Büyükelçiliği açmasının tartışıldığı 2018 yılında da benzer bir tablo vardı. “Kudüs kırmızı çizgimizdir” sözlerini sık sık tekrarlayan Erdoğan, 2018 yılının Mayıs ayında İslam İşbirliği Teşkilatı'nı İstanbul’da ağırlayarak, “Bugün İsrailli haydutlarca katledilen Filistinliler için harekete geçmek, tüm dünyaya insanlığın halen ölmediğini göstermek demektir” dedi. Ancak, Türkiye-İsrail dış ticaret hacmi, aynı yıl 5 milyar 608 milyon 454 bin dolar olarak ikinci bir rekora yaklaşmıştı.

Kaynak: ParaMedya

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mahmut
Mahmut - 6 ay Önce

Bu ne ayak şimdi hem terör hem ticaret o mermiler bizim paramızla alınıyor sonrada hikaye devam

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.