İktidar 'termik yasası'nı oylarken muhalefet oralı olmamış!

15 termik santralin baca filtrelerinin takılmasını iki buçuk yıl daha erteleyen kanun teklifi AK Parti ve MHP’lilerin oylarıyla kabul edildi. Ancak TBMM'de oylama yapılırken, muhalafet partilerinin oturuma katılmayan vekil sayıları dikkat çekti.

İktidar 'termik yasası'nı oylarken muhalefet oralı olmamış!

Kömürle çalışan termik santrallere baca filtresi takma zorunluluğu iki buçuk yıl ertelendi. Meclis’te oylama yapılırken, muhalafet partilerinin oturuma katılmayan vekil sayıları dikkat çekti.

Torba yasanın 50’nci maddesi, dün Meclis’te oylanarak kabul edildi. Böylece, havayı kirleten 15 termik santrale baca filtresi takma zorunluluğu ertelenmiş oldu. Yasa teklifine AK Parti’den 203, MHP’den 14 vekil ‘Kabul’, CHP’den 25, İYİ Parti’den yedi, HDP’den de dört vekil ‘Ret’ oyu verdi. Toplam ‘Kabul’ oyu 217, ‘Ret’ oyu ise 36 oldu. 

Çevre platformu 350 Ankara’nın raporuna göre oturuma AK Parti’nin 290 vekilinden 87’si, CHP’nin 139 vekilinden 114’ü, HDP’nin 62 vekilinden 58’i, MHP’nin 49 vekilinden 35’i, İYİ Parti’nin 39 vekilinden de 32’si katılmadı.

Saadet Partisi ve Türkiye İşçi Partisi’nden de ikişer vekil katılmadı. Partisiz altı milletvekili de Meclis’te yoktu.

AK Parti ve MHP haricindeki partilerin vekillerinin tümünün katılması ve aleyhe oy vermesi durumda, ‘Ret’ sayısı, ‘Kabul’ sayısından 27 daha fazla olacaktı.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2019, 15:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ede
Ede - 2 ay Önce

Aynen Yazıklar olsun...

banner117

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.