İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ‘Kamuoyu bunu belki de ilk defa duyacak’ dedi ve açıkladı

İçişleri Bakanı Soylu açıklamasında, ''Biz sadece ikna timlerimizle birlikte dağdaki teröristleri getirmeye çalışmıyoruz, dağlara mektuplar ve broşürler atıyoruz. Onlara, bayramda aileleri ile birlikte olmanın ne kadar önemli olduğunu anlatıyoruz'' dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ‘Kamuoyu bunu belki de ilk defa duyacak’ dedi ve açıkladı
banner150

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,  Bakanlık'taki Anadolu Restoran'da kadın mülki idare amirlerini  kabul etti.Bakan Soylu, burada yaptığı konuşmada, kadın kaymakamlar, vali ve vali  yardımcılarının verimli çalıştıklarını, bu yapıyı genişletmeyi, yoğun olarak  insana temas eden bu meslekte kadınların gücünü, bakış açısını, hassasiyetini   daha fazla işin içine katmayı istediklerini söyledi.

Tarihte güçlü kadın profillerinin bulunduğunu ifade eden Soylu, bir  şekilde iradelerini ortaya koyan, gidişatı değiştiren, yönlendiren güçlü kadın  karakterlerin olduğunu anlattı.Diyarbakır'da HDP İl Başkanlığı binasında ailelerin 100'üncü gününe  giren eylemine değinen Soylu, şunları söyledi:

''Bu işin işaret fişeğini çakan, sürükleyen de elbette ki bir kadın ve  anne iradesidir. 40 yıldır bu ülkenin başına musallat olmuş  bir terör örgütüne  karşı ses yükselten, evlatlarını isteyen, terörü lanetleyen, ısrar eden,   meselesine sahip çıkan bir kadın iradesine Türkiye 100 gündür şahit olmaktadır.  Yıllarca kadını ve genç kızlarımızı istismar eden PKK terör örgütü. 'Kadını  özgürleştireceğiz' diye dağlara çıkartıp, orada eline silah verip, onu kendi  ülkesine, milletine ve devletine karşı hale getirenlere bu 100 gündür büyük bir  ders verilmektedir. Yıllarca Avrupa'nın PKK'yı desteklemesinin temel  sebeplerinden birisi sözde kadını özgürleştirme programıdır. Terörist yapıp dağa  çıkararak. Güya sekülerleşmede kendilerine ait bir ortaklık, bir paydaşlık  bulmuşlardır. PKK terör örgütü yıllarca bu sözde istismarla Avrupa'yı avlamıştır  ve hala devam etmektedir.''

Teröristleri ikna için dağlara, mektuplar ve broşürler atılıyor

Bakan Soylu, sadece ikna heyetleriyle dağdaki teröristleri  getirmediklerini başka yöntemler de kullandıklarını vurgulayarak, ''Dağlara,  mektuplar ve broşürler atıyoruz. Annelerden mektuplar atıyoruz. Onların Kurban ve  Ramazan bayramlarında aileleriyle olmalarının ne kadar önemli olduğunu, her  yörenin kendine has özellikleri ve deyişleriyle gerçekleştiriyoruz. Bunların  sonucunu almaktan da büyük bir memnuniyet duyduğumuzu bir kez daha ifade etmek  istiyorum.'' diye konuştu. Teröristleri ikna etmede başka yöntemlerin de bulunduğunu aktaran  Soylu, bunların bilimsel olarak yürütülen yöntemler olduğunu kaydetti.

''Kadına şiddet konusunda taviz verilmeyecek''

Dünya Sağlık Örgütü'nün milyon başına düşen  kadın cinayeti ülkeleri  sıralamasında Türkiye'nin,  tüm listeye göre az olan ülkeler arasında yer  aldığını belirten Soylu, Türkiye'den kötü durumda olan ülkeler arasında Finlandiya, Belçika, ABD ve Rusya'nın olduğuna işaret etti. Süleyman Soylu, kadın ve aile içi şiddet konusunda taviz  verilmeyeceğini vurgulayarak, ''Kadına şiddeti, aile içi şiddeti asla kabul  etmeyeceğiz ve burada bir rakamı bile bizim için büyük bir rakamdır. Bizim onu  kabul etmemiz mümkün değildir. Medeniyetimizin ve anlayışımızın, anne ve baba  öğretilerimizin bunu kabul edebilmesi mümkün değildir.'' ifadelerini kullandı.

Devletin ilgili tüm birimlerini, aile içi ve kadına şiddet konusunda  uzmanlaştırmak, koordinasyon içinde çalıştırmak ve sahaya her durumda hakim olmak  zorunda olmaları gerektiğini belirten Soylu, konuşmasına şöyle devam etti: ''250 bin kolluk personelinin,  aile içi ve kadına yönelik şiddetle  mücadele eğitimi alması yönünde planlamamızı yaptık ve inşallah bu yılın sonu  itibarıyla bunu bitireceğiz. Önümüzdeki yıl 250 bin kolluk personelinin daha  eğitimini gerçekleştireceğiz. Böylece 550 bin personelimizin hemen hemen  birçoğuna ulaşmış olacağız.''

''Bu yıl 318 kadın cinayeti kurbanı var''

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptıkları saha araştırmalarında  kadına yönelik aile içi şiddet olaylarının yüzde 80'inin bildirilmediğini  gördüklerini aktardı. Kadın cinayetlerinin büyük çoğunluğunun da daha öncesinde herhangi bir  başvuru bulunmadığına değinen Soylu, ''Bu yıl 318 kadın cinayeti kurbanı var.  Bunların sadece 19'una ait tedbir kararı vardı. Diğerlerinin herhangi bir tedbir  kararı ve başvurusu yoktu. Dolayısıyla buraya ilişkin de çalışmalar yürütüyor,  şikayet ve başvuru mekanizmalarının daha etkin ve daha hızlı işlemesi için  tedbirler geliştiriyoruz.'' dedi.

DHA

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2019, 13:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.