Hükümet Sözcüsü Bozdağ Suriye Operasyonu ile ilgili açıklamalarda bulundu

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Suriye operasyonu ile ilgili açıklamalarda bulundu. İncilik Üssü'nün kullanılmadığını açıkladı.

Hükümet Sözcüsü Bozdağ Suriye Operasyonu ile ilgili açıklamalarda bulundu

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Suriye operasyonu ile ilgili açıklamalarda bulundu. İncilik Üssü'nün kullanılmadığını açıkladı.

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ: İncirlik Üssü kullanılmadı. Saldırı öncesi bilgilendirildik.

ABD Genelkurmay Başkanı ile Org. Akar ile görüştü. Bilek güreşi bitsin, siyasi çözüm şart. 

ABD'nin Suriye'yi vurmasının ardından Dışişleri Bakanlığı'ndan ilk açıklama geldi. Dışişleri 'Memnuniyetle karşılıyoruz' dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın "7 Nisan günü Duma’da kimyasal saldırı gerçekleştirdiği anlaşılan Suriye rejiminin cevapsız bırakılması düşünülemezdi" dedi.

Dışişleri Bakanlığı, Rejim tarafından gerçekleştirildiği yönünde güçlü şüphe bulunan Duma saldırısı karşısında tüm insanlığın vicdanına tercüman olan bu operasyonu memnuniyetle karşılandığını açıkladı. 

Bakanlıktan yapılan açıklamada şöyle denildi:

 "Türkiye, 7 Nisan günü Duma’da çok sayıda sivilin ölmesine yol açan kimyasal silah saldırısına mukabil ABD, İngiltere ve Fransa'nın bu sabaha karşı Suriye rejimine karşı düzenlediği operasyonu yerinde bir tepki olarak görmektedir. Rejim tarafından gerçekleştirildiği yönünde güçlü şüphe bulunan Duma saldırısı karşısında tüm insanlığın vicdanına tercüman olan bu operasyonu memnuniyetle karşılıyoruz.

Kimyasal silahlar dahil kitle imha silahlarıyla ayrım gözetmeksizin sivilleri hedef alan saldırılar insanlığa karşı suç teşkil etmektedir. Yedi yılı aşkın süredir gerek konvansiyonel, gerek kimyasal silahlarla kendi halkına zulmeden Suriye rejiminin insanlığa karşı suçlar ve savaş suçları alanındaki sicili sabittir. Uluslararası toplumun vicdanında bu konuda şüphe yoktur.

Türkiye, bu tür suçların cezasız kalmamasının ve hesap verilebilirliğin tesis edilmesinin benzer hadiselerin tekrarının önlenmesi açısından kritik önemi haiz olduğuna inanmaktadır.

Bu tecrübe ışığında, başta BM Güvenlik Konseyi üyeleri olmak üzere tüm uluslararası toplumun kimyasal silah kullanımının cezasız bırakılmamasını sağlayacak ortak adımlar üzerinde uzlaşmaya varması elzemdir."

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE