Herkeste 2 böbrek onda 5 tane var!

Kendi böbrekleri işlevini yitirince 2 kez nakil yapılan ancak bu organların da işlevini yitirmesi sonucu yeniden diyalize girmeye başlayan 38 yaşındaki Kenan Kılıç, eşinden almış olduğu beşinci böbrekle yeniden yaşama tutundu.

Herkeste 2 böbrek onda 5 tane var!
banner150

Afyon'un Bolvadin ilçesi Derekarabağ köyünde yaşayan Kenan Kılıç'a 9  yaşındayken Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde böbrek  yetmezliği teşhisi konuldu. 

Doktorların böbrek nakli olması gerektiğini belirtmesi üzerine  Kılıç'ın annesi Ayşe Dudu Kılıç, gönüllü oldu. Burada gerçekleştirilen nakille  sağlığına kavuşan Kılıç'ın mutluluğu 7 yıl sürdü.

Annesinden aldığı böbreğin işlevini kaybetmesi üzerine Kılıç bir süre  ilaç tedavisi gördü, ayrıca ikinci nakil için de araştırmaya başladı. 

Kılıç, ikinci böbreğini de babası Hüseyin Kılıç'tan alarak 12 yıl  sağlıklı bir hayat sürdü. Hastalık ve ilaçların etkisiyle vücudu yorgun düşen  Kılıç'ın bu böbreği de 1 yıl önce iflas etti.

Rahatsızlığı nedeniyle hayatı hastanelerde geçen Kılıç, üçüncü kez  organ nakli olmak için eşi Hazar Kılıç'a danıştı. 

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesine başvuran Kılıç'a bir yıldır  beklediği mutlu haber hayat arkadaşından geldi. 

Tahlil sonuçlarının olumlu çıkması üzerine eşinin böbreği, PAÜ'de  yapılan başarılı ameliyatla Kılıç'ın karın içerisinde oluşturulan boşluğuna  nakledildi.

"ARTIK KENDİMDE BİR AĞIRLIK HİSSEDİYORUM" 

Kılıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, naklin ardından yeniden  doğduğunu söyledi. Son operasyonu çocuğuna bakabilmek için istediğini anlatan Kılıç,  "Ucunda ölüm vardı ancak cesaretle girdim ve sağlığıma kavuştum. Şu anda vücudumda 5 böbrek var. Zaten 4 böbreğim varken insanların garibine gidiyordu.  Şimdi daha fazla tuhaflarına gidecek. Artık kendimde bir ağırlık hissediyorum.  Genelde çalışmayan böbreği vücuttan almıyorlar." dedi.

Sağlığına kavuştuğu için çok mutlu olduğunu dile getiren Kılıç, yaşama  tutunmanın çok güzel olduğunu kaydetti.

Kılıç, anne, baba ve eşinden aldığı emanetle hayatını mutlu bir  şekilde yaşamaya devam etmek istediğini sözlerine ekledi. 

PAÜ Hastanesi Organ Nakli Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Murat Özban, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, hastasının üçüncü kez nakil olduğunu hatırlattı. 

Kılıç'ın, uzun süre anne ve babasından bağışlanan böbrekle yaşamını  sürdürdüğünü anlatan Özban, şöyle konuştu:,

"Her iki böbrek, hastamızı uzun süre diyalizden kurtarmış. Geçen yıl  ikinci nakildeki böbreğin işlevinin yitirmesinin ardından 3'üncü böbrek ameliyatı  gündeme geldi. Bu tabi çok sık yaptığımız bir operasyon değil. Hem teknik hemde  medikal olarak ciddi riskler barındıran bir operasyon. Rutin olarak hastalara  böbrek nakli yaparken çalışmayan böbrekler alınmıyor. Hastamızın 1995 yılından bu  yana çalışmayan böbrekleri kendisinde duruyor. O nedenle son takılan böbrekle  beraber vücudunda 5 böbrek var. Ama bu beşinci böbrek yani bizim nakil olarak  üçüncü kez nakil ettiğimiz böbrek karın boşluğunda duran böbrek."

PAÜ Nefroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mevlüt Çeri ise  hastanın ameliyattan sonra tedavilere güzel cevap verdiğini ve hızlıca iyileşerek  taburcu ettiklerini bildirdi.

KAYNAK: AA

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2018, 13:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.