Hayalet köyün son sakinleri SİT'ten dertli

Tarihi neolitik çağlara uzanan ancak göç nedeniyle bugün sadece beş kişinin yaşadığı Lübbey köyü, sit alanı ilan edildi. Evlerine çivi bile çakamayan köylüler şikâyetçi: “Yağmur yağdığında evlerin içine giriyor. Ya sit kararını kaldırsınlar ya evlerimizi tamir etsinler.”

Hayalet köyün son sakinleri SİT'ten dertli
banner150

İzmir’in Ödemiş ilçesinde Bozdağ’ın eteklerinde, tarihi neolitik çağlara uzanan, Kurtuluş Savaşı’nda efeleri, zeybekleri ağırlamış, ancak 30 yıl önce elektrik ve geniş tarım arazisi olmaması nedeniyle terk edilmeye başlanınca bugün sadece beş kişinin yaşadığı,hayalet köye dönen Lübbey, tarihi dokusu nedeniyle kentsel sit alanı ilan edildi. Sit alanı ilan edildiği için evlerini tamir de edemediklerini söyleyen Mehmet Güler, “Ya sit kararını kaldırsınlar ya da gelip evlerimizi tamir etsinler. Yağmur yağdığında, sular evlerin içine giriyor” dedi. Lübbey Mahallesi, İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından kentsel sit alanı ilan edildi. 200 hanenin bulunduğu mahalle için belediye tarafından koruma amaçlı imar planı yapılması gerekiyor. Ancak plan çalışması henüz başlamadı. Çocuğunun okulu için Ödemiş’e göç eden ama neredeyse her gün mahalleye gelen ve burada kahve işleten Mehmet Güler (48), evlerin bakımsızlıktan yıkıldığını belirtti. Güler, yetkililerden destek isteyerek, “Burayı sit alanı ilan ettiler ama ne gelip baktıkları var ne de bir şey yaptıkları. Caminin üzerini tamir etsinler. Ya gelip mahallemizdeki evleri yapsınlar ya da sit olmaktan çıkarsınlar. Biz de evlerimizi tamir edelim. Yağmur yağdığında evlerimiz su alıyor. En azından yağmurlar yağdığında evlerimiz su almasın” diye konuştu. Yaşadıkları sorunları yetkililere ilettikleri halde kimsenin ilgilenmediğini ileri süren Mehmet Güler, “Bu kadar duyarsızlık görmedim” dedi.

KAYNAK: DHA

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2018, 14:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.