Habur Sınır Kapısı ile ilgili Hükümet'ten flaş açıklama!

Kuzey Irak'ta başlayan referandumun ardından Şırnak’ın Silopi ilçesinde bulunan Habur Sınır Kapısı’nın tek taraflı olarak kapatıldığı iddia edilmişti ancak konu ile ilgili Hükümet'ten son dakika açıklaması geldi. Gümrük Bakanı Tüfenkci'den flaş bir açıklama geldi. Tüfenkçi açıklamasında "Şu anda Habur'da kapatma yok. Irak tarafından gelenlerin daha sıkı kontrolle geçişlerine izin veriyoruz. Türkiye'deki bazı tır şoförleri tedirgin oldukları için sınırdan geçmek istemiyorlar" dedi.

Habur Sınır Kapısı ile ilgili Hükümet'ten flaş açıklama!
banner150

Irak’ın kuzeyinde bulunan Irak Kürt Bölgesel Yönetim Başkanı Mesuz Barzani’nin tüm ikazlara rağmen referanduma gitme kararı alması ve sabah saatlerinde oy verme işleminin başlamasının ardından habur Sınır Kapısı’nın kapatıldığı iddiaları hakkında açıklama geldi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci,  Habur Sınır Kapısı'nın tek taraflı ulaşıma kapatıldığına yönelik haberlere  ilişkin yaptığı son dakika açıklamasında, "Şu anda kapatma yok, Irak tarafından gelenlerin daha sıkı kontrolle  geçişlerine izin veriyoruz." dedi.

Tüfenkci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Habur Sınır Kapısı'ndaki  son duruma ilişkin bilgi verdi.

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin referandumdan geri adım atmamasının  ardından Türkiye'nin de Habur Sınır Kapısı'ndan geçişlere izin vermediği  yönündeki iddiaları değerlendiren Tüfenkci, "Şu anda kapatma yok. Geçişler  güvenlik gerekçesiyle sıkı kontrollü sağlanıyor. Irak tarafından gelenlerin daha  sıkı kontrolle geçişlerine izin veriyoruz. Karşıdan gelen araçlar için denetimi  artırdık." dedi.

Türkiye'deki bazı tır şoförlerinin kendileri tedirgin olduğu için  sınırdan geçmek istemediklerinin altını çizen Tüfenkci, "İlerleyen saatlerdeki  gelişmelere göre durumu ve gelişmeleri yeniden değerlendiririz." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2017, 09:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.