Gökten gübre yağacak: Meteoroloji Mühendisi Hüseyin Toros'tan flaş uyarılar!

Ülkemizin neredeyse tamamında toz taşınımı nedeniyle çamur yağacağı uyarısı yapıldı. Son dakika haberien göre; Meteoroloji Mühendisi Hüseyin Toros, bu toz taşınımın çiftçiler için bir nimet işaret ederek çarpıcı açıklamalar yaptı.

Gökten gübre yağacak: Meteoroloji Mühendisi Hüseyin Toros'tan flaş uyarılar!

Meteoroloji 18 Nisan pazar günü İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Yalova çevrelerinde Kuzey Afrika kaynaklı toz taşınımı görüleceğini açıkladı. Toz taşınımı nedeniyle görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde bozulma, çamur şeklinde yağış olacağı belirtilip vatandaşlar uyarıldı.Eskişehir, Bursa, Kütahya, Kastomonu, Bursave Bilecik'te de görülecek toz taşınımı için Meteoroloji Mühendisi Hüseyin Toros ise 'Bereket yağışları' olarak bilindiğini söyledi. İşte toz taşınımı hakkında farklı bir açıklama yapan Toros'un ifadeleri ve meteorolojiden yapılan açıklamanın detayları.... 

HÜSEYİN TOROS: YAĞAN YAĞMUR BİRİKTRİLİP İÇİLİRDİ

Meteoroloji Mühendisi Hüseyin Toros, 14-Nisan - 14 Mayıs arasındaki yağışların, 'Bereket yağışları' olarak adlandırıldığını ifade etti. Toros, 'Bereket Yağmurları' söyleminin geçmişini anlattı. Toros, "Atalarımız nisan sonunda görülen bu yağışlara bereket yağışları derlerdi. Hatta Anadolu'da bu yağışlar sırasında kaplar yerlere konulur, doldurulan sular içilirdi. Şimdi ise böyle bir durum yok" 
dedi.

ÇÖLDEN GELEN TOZDA ZENGİN MİNARALLER VAR

Toros, 'Atalarımızın neden Bereket Yağmuru' dediği ile ilgili ise dikkat çeken ifadeler kullandı. Toros, "Bu mevsimde Sahra Çölü üzerinden çok fazla toz hareketleniyor. Ülkemize de giriş yapıyor. Şu anda ülkemiz üzerinde gözle göremediğimiz bu tozlar yoğun şekilde var. Sahra'daki bir gölden taşınan bu tozlarda zengin mineraller olduğu tespit edildi. Bundan dolayı Bereket demiş olabilirler" dedi.

Toros, ülkemizde Sahra'dan gelen zengin mineralli tozların Çarşamba gününe kadar çok yoğun olacağını da ifade etti.

"YAĞIŞ OLURSA, YAĞAN YAĞMUR ÇAMUR OLARAK GÖRÜLÜR"

Gözle görünmeyen tozların Türkiye üzerinde yoğunluğunu bir kez daha vurgulayan Toros, "Yağış durumunda çamur yağışı olarak adlandırılır. Metalik zeminlerde toz olarak, çamur olarak görülür. Çarşamba gününe kadar yağan yağmurlarda bu durum görülebilir" diye konuştu. 

"BU YAĞIŞLAR KARADAKİ VE DENİZDEKİ CANLILAR İÇİN ÇOK ÖNEMLİ"

Toros, bu yağışların bir başka özelliğine de dikkat çekti. Toros, "Nisan ayı haşeratların büyüme, gelişme ayıdır. Bu tozların içindeki mineraller haşeratlara büyük fayda sağlıyor. Bu yağışlar karadaki ve denizdeki tüm canlılar için çok önemli" dedi.

"BEREKET YAĞMURLARI AMAZONLARIN BESİN KAYNAĞI"

Toros, "Bereket Yağmuru" için yapılan bir araştırmaya da vurgu yaptı. Toros, "Amazonların en önemli besin kaynağı uzun zamandır araştırılıyordu. Araştırmalarda, 'Bereket Yağmurları' dediğimiz yağışların içindeki minerallerin üzerinde duruluyor" ifadelerini kullandı.

GÖKTEN YAĞAN BEDAVA GÜBRE

Yapılan bazı bilimsel çalışmalar çöl tozları içerisinde; silikat,sülfat, kuvars, yüksek kalsiyum parçacıkları, demir, fosfor, kurum, karbon bakımından zengin diğer parçacıklar olduğu tespit edildi. Toros, "Çiftçilerimize bedava gökten gübre yağıyor. Hayırlara vesile olsun" dedi.

İLK İSTANBUL'DA BAŞLAYACAK

Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü İstanbul Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezinden yapılan açıklamaya göre, bu geceden pazar akşamına kadar İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Yalova çevrelerinde Kuzey Afrika kaynaklı toz taşınımı öngörülüyor. Bu nedenle, görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde bozulma, çamur şeklinde yağış ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması isteniyor.

BURSA VALİLİĞİ'NDEN UYARI

Bursa Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Eskişehir Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezinin son değerlendirmelerine göre, kentte bu geceden pazar akşamına kadar toz taşınımı öngörüldüğü belirtildi.Açıklamada, meydana gelebilecek görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde bozulma, çamur şeklinde yağış ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

KASTAMONU VALİLİĞİ'NDEN UYARI

Kastamonu'da vatandaşlara, toz taşınımı nedeniyle dikkatli ve tedbirli olmaları uyarısında bulunuldu.Valilikten yapılan yazılı açıklamada, meteorolojinin son değerlendirmelerine göre, kentte bu geceden pazar akşamına kadar Afrika kaynaklı toz taşınımı öngörüldüğü belirtildi.Açıklamada, görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde bozulma, çamur şeklinde yağış ve ulaşımda aksama gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi. 

ESKİŞEHİR VALİĞİ'NDEN UYARI

Eskişehir, Bursa, Kütahya, Kastomonu, Bursave Bilecik'te bu geceden  pazar akşamına kadar sürmesi beklenen toz taşınımı nedeniyle uyarı yapıldı. Meteoroloji 3. Bölge Müdürlüğü Eskişehir Bölge Tahmin ve Erken Uyarı  Merkezinden açıklamaya göre, bu geceden pazar akşamına kadar Eskişehir, Bursa,  Kütahya ve Bilecik genelinde toz taşınımı öngörülüyor.  Görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde bozulma, yağış alan  yerlerde çamur şeklinde yağış ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı  dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.