Firari Akın İpek'in telefon trafiği deşifre oldu

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) "çatı davası"nın firari sanığı ve eski Koza Holding yöneticisi Hamdi Akın İpek'in, örgütün sözde "Yargıtay imamı" olduğu öne sürülen Mehmet Rasim Kuseyri, firari eski futbolcu Hakan Şükür ve çok sayıda örgüt üyesiyle defalarca görüştüğü HTS kayıtlarıyla gün yüzüne çıktı

Firari Akın İpek'in telefon trafiği deşifre oldu

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince görülen FETÖ "çatı davası"nın firari  sanığı İpek'in, FETÖ'nün "Yargıtay imamı" olduğu öne sürülen Mehmet Rasim  Kuseyri, firari eski futbolcu Hakan Şükür, örgütün medya yapılanmasından sorumlu  oldukları belirlenen Ekrem Dumanlı, Adem Yavuz Arslan, Tarık Toros, Erhan  Başyurt, İrfan Galip Dumlu, Cafer Teyyar Kala ve 17-25 Aralık sürecinde görev  alan birçok emniyet mensubuyla iletişim halinde olduğu tespit edildi.

Dava dosyasındaki HTS kayıtlarına göre, İpek ile örgütün sözde  "Yargıtay imamı" olduğu belirtilen Kuseyri arasında 24 telefon görüşmesi yapıldı.

Ayrıca İpek'in, örgütün 17-25 Aralık sürecinde Ankara Emniyet Müdürü  olan firari Kadir Ay ile 23, eski Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) İstihbarat Daire  Başkanı Cihangir Çelik ile 6, FETÖ üyeliğinden ihraç edilen eski emniyet  müdürleri Mustafa Çil ile 43, Murat Çetiner ile 11 kez iletişim kurduğu bunun  yanı sıra firari İpek'in, istihbaratçı eski polisler Mustafa Demir, Hüseyin  Fidan, Mükerrem Paksoy, Nedret Karaman ile toplam 756 kez telefonla görüştüğü  belirlendi.

FETÖ'nün firari sanıklarından eski futbolcu ve milletvekili Hakan  Şükür ile 17-25 Aralık sürecinde irtibat halinde olduğu tespit edilen İpek'in, 28  kez görüştüğü kayıtlara geçti.

İpek, örgütün medya yapılanmasından sorumlu oldukları belirlenen Ekrem  Dumanlı, Adem Yavuz Arslan, Tarık Toros, Erhan Başyurt, İrfan Galip Dumlu ve  Cafer Teyyar Kala ile de yüzlerce kez görüştüğü ortaya çıktı.

Buna göre, FETÖ firarileri, kapatılan Zaman Gazetesi Genel Yayın  Yönetmeni Dumanlı ile 2, kapatılan Bugün Gazetesi Ankara Temsilcisi Arslan ile  268, Bugün Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Başyurt ile 185, Bugün Gazetesi Ankara  Haber Müdürü Dumlu ile 5, Bugün ve Kanaltürk Ankara Haber Müdürü Kala ile de 2  kez telefon görüşmesi olduğu belirlendi.

İpek'in HTS kayıtlarında dikkati çeken ve örgütsel amaçla iletişim  kurduğu değerlendirilen diğer isimler ise şunlar:

FETÖ firarisi, örgütün "Ankara imamı" Cemil Koca, Angels Peninsula  Otel eski müdürü Koza-İpek davasının sanığı Hasan Burak Sertcan, eski Başbakanlık  Başmüfettiş Ahmet Bıçakçı, eski Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar  Yardımcısı Ferhat Şelli, FETÖ'ye finansal destek sağladığı tespit edilen iş  insanı Murat Sungurlu.

İNGİLTERE'YE KAÇMIŞTI

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminden önce örgüte finansman sağladığı  gerekçesiyle hakkında tutuklama kararı verilen İpek, 30 Ağustos 2015'te  İngiltere'ye kaçmıştı.

Darbe girişiminden önce açılan "FETÖ/PDY çatı davası"nda hükümle  birlikte dosyası ayrılan ve kırmızı bültenle aranan firari İpek için geçen yıl  temmuz ayında Türkiye'ye iadesi için İngiltere'ye iade talepnamesi gönderilmişti.  İpek'in, bu talepname çerçevesinde 9 ayrı suçtan iadesi istendi.

İpek, Türkiye'nin talebi üzerine 23 Mayıs'ta İngiltere'de gözaltına  alınıp mahkemeye çıkarıldı. 50 bin sterlinlik kefaletle serbest bırakılan İpek'in  pasaportuna el konulmuş ve denetimli serbestlik uygulanması kararı alınmıştı.  İpek'in dava süresince Londra dışına çıkması yasaklanırken, İpek'in herhangi  başka bir seyahat belgesine başvurmasını da yasaklayan mahkeme, firari FETÖ  sanığının telefonunun da 7 gün 24 saat açık kalması koşulunu getirdi.

Ankara 24. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen "Koza-İpek Holding"  davasının da sanıkları arasında bulunan İpek hakkında 21 Eylül 2017'de yakalama  kararı çıkartıldı.

Ayrıca İpek hakkında Ankara 30. Ağır Ceza Mahkemesinde "Kamu kurum ve  kuruluşu zararına nitelikli dolandırıcılık" suçundan geçen hafta açılan yeni bir  dava daha bulunuyor.

Firari İpek'in, 28 Kasım'da Londra'daki Westminster İlk Derece  Mahkemesinde görülen Türkiye'ye iadesiyle ilgili davada "iade talebi"  reddedilmişti.

YORUM EKLE

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.