Eski HDP Iğdır milletvekili Kıznaz Türkeli'ye gözaltı'na alındı!

Iğdır ve İstanbul'da terör örgütü PKK/KCK'ya yönelik operasyonda, eski HDP Iğdır milletvekili Kıznaz Türkeli'nin de aralarında olduğu 8 zanlı gözaltına alındı.

Eski HDP Iğdır milletvekili Kıznaz Türkeli'ye gözaltı'na alındı!
banner150

İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, yürütülen bir soruşturma kapsamında  terör örgütü PKK/KCK ile irtibatlı oldukları belirtilen 12 şüpheliyi yakalamak  amacıyla sabah saatlerinde Iğdır ve İstanbul'da belirlenen adreslere eş zamanlı  operasyon düzenledi.
Operasyonda, eski HDP Iğdır milletvekili Kıznaz Türkeli ve eski HDP  Iğdır İl Başkanı Cesim Katar İstanbul'da, eski Iğdır İl Genel Meclisi Başkanı  Abdulkadir Özsular, eski Iğdır Belediye Başkan Yardımcısı Şaziye Önder, eski  Tuzluca Belediye Başkanı Mehmet Gültekin ve HDP üyeleri Oya Malgaz ile Vedat  Yılmaz Iğdır'da ve eski BDP Iğdır İl Başkanı Zübeyde Kaynar Iğdır'da yakalandı.

Zanlılardan Iğdır'da yakalananlar, sağlık kontrolünün ardından İl  Jandarma Komutanlığına götürüldü.

İstanbul'da yakalanan eski milletvekili Türkeli ile Katar'ın da  soruşturmanın yürütüldüğü Iğdır'a getirileceği belirtildi.

Eski Milletvekili Adıyaman aranıyor

Soruşturma çerçevesinde eski HDP Iğdır Milletvekili Mehmet Emin  Adıyaman'ın da aralarında bulunduğu 3 kişinin arandığı belirtildi.

Örgütün sözde Özgür Kadınlar Kongresi (KJA) üyesi olan ve bu  operasyonda da aranan Nevin Gökçe'nin ise bir başka terör suçundan tutuklandığı  için cevaevinde bulunduğu anlaşıldı.

"Terör örgütüne yardım ve yataklık yapmak", "terör örgütünün  propagandasını yapmak" suçlamasıyla yakalanan şüphelilerin, Ağustos 2015'te  bölücü terör örgütü mensuplarına yönelik operasyonları engellemek maksadıyla Ağrı  Dağı'ndaki Korhan Yaylasında sözde "barış çadırı" kurdukları belirtildi.

Iğdır Valisi Enver Ünlü ise beraberindeki Iğdır İl Jandarma Komutanı  Albay Hakan Başakçı ve İl Emniyet Müdürü Hüseyin Göllüce ile konuya ilişkin,  makamında basın açıklaması yaptı.

Operasyonun saat 06.00'da İl Jandarma Komutanlığınca yürütülen planlı  çalışma kapsamında yapıldığını anlatan Ünlü, şu bilgileri paylaştı:

"Zanlıların, Ağustos 2015'te Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesi Eliköy  kırsalı ve Iğdır ili Ağrı Dağı Korhan Yaylası kırsalında güvenlik güçlerinin  PKK/KCK bölücü terör örgütü mensuplarına karşı yapacağı operasyonlara engel olmak  maksadıyla sürdürülen canlı kalkan eylemleri ve akabinde Iğdır il merkezinde  protesto amacıyla yapılan eylemlerin yanı sıra canlı kalkan eylemleri ile  terörist cenazelerine katılıp sosyal medyadan örgüt propagandası yaptıkları  tespit edilmiştir. Operasyonda zanlılardan 6'sı Iğdır, 2'si İstanbul'da olmak  üzere 8'i gözaltına alınmıştır."

Soruşturma kapsamında, 3 şüphelinin de arandığını aktaran Ünlü,  sözlerini şöyle sürdürdü:

"Soruşturmada bir kişi başka terör suçundan cezaevinde bulunduğu, eski  milletvekili olan bir kişi de yurt dışında bulunduğu için gözaltına  alınamamıştır. Operasyon kapsamında 3 kişiyi yakalama çalışmaları, güvenlik güçlerimizce devam etmektedir. İlimizin huzuru, güvenliği, vatandaşlarımızın  birlik ve beraberlik ruhunu korumak, ülkemizdeki huzur ve güveni tesis amacıyla  terör örgütlerine ve onların destekçilerine karşı yapılan planlı terörle mücadele  faaliyetlerimiz kırsaldaki güvenlik kuvvetlerimizin operasyonlarıyla  yürütülmektedir."

"Terörle mücadele kararlılıkla devam edecek"

Terör operasyonlarının kent merkezi ve kırsalında kararlılıkla  yürütüldüğüne vurgu yapan Ünlü, "Sayın İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu'nun da  ifade ettikleri gibi gerektiğinde 5 metre kar da olsa terör örgütü mensuplarını  inlerine girmeden, şayet kış üslenmesine geçmeleri halinde ise inlerinde  basacağız. Terörün minimize edilmesi için bu sene de çalışmalarımıza kararlılıkla  devam edeceğiz." dedi.

Operasyonda gözaltına alınan kişilerden Özsular, Önder ve Gültekin  daha önce "terör örgütüne yardım ve yataklık yaptıkları" iddiasıyla görevden  uzaklaştırılmıştı.

Jandarmanın gözaltına aldığı Özsular, Önder ve Gültekin çıkarıldıkları  nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklanmış, bir süre sonra ise cezaevinden  tahliye edilmişti.

Gültekin'in yerine, İçişleri Bakanlığınca Kanun Hükmünde Kararname  kapsamında, dönemin Tuzluca Kaymakamı İbrahim Civelek görevlendirilmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.