Dünyanın gözü İstanbul'da... Zirveye dakikalar kaldı!

Türkiye'nin ev sahipliği yaptığı Suriye konulu dörtlü zirve, Almanya, Fransa ve Rusya'nın katılımıyla bugün Cumhurbaşkanlığı Vahdettin Köşkü'nde yapılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Vahdettin Köşkü'ne geldi. Türkiye'nin evsahipliğinde düzenlenecek olan Suriye zirvesine katılacak olan Vladimir Putin, Angela Merkel ve Emmanuel Macron Türkiye'ye geldiler.

Dünyanın gözü İstanbul'da... Zirveye dakikalar kaldı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliğindeki zirve için öğlen saatlerinde Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Astana platformu ile BM Suriye Özel Temsilcisi Steffan de Mistura katılacak.

Dakika dakika İstanbul'daki kritik zirve:

14.32: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 4'lü Suriye Zirvesi'nin gerçekleşeceği Vahdettin Köşkü'ne geldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından kapıda karşılanan Putin, ardından köşke geçti. Suriye Zirvesi kapsamında İstanbul'a gelen Putin'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ikili bir görüşme yapması da bekleniyor. 

14.11: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye zirvesi öncesi Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştü. İki lider Vahdettin Köşkü'nde biraraya geldi. Erdoğan, görüşme öncesi köşkün penceresinden Merkel'e İstanbul Boğazı'yla ilgili bilgi verdi.

14.00: Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un uçağı İstanbul'a indi.

13.41: Almanya Başbakanı Angela Merkel, Vahdettin Köşkü'ne geldi. Angela Merkel'i Vahdettin Köşkü girişinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu karşıladı.

13.35: Putin'in uçağı saat 13.35'te Atatürk Havalimanı'na indi. Putin'i Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve öteki ilgililer karşıladı.

13.25: Suriye konulu dörtlü zirve öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Vahdettin Köşkü'ne geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar Kısıklı'daki konutundan çıkarak, Çengelköy'deki köşke geldi. 

13.15: Tarihi zirve öncesi Almanya Başbakanı Angela Merkel'i taşıyan uçak İstanbul'a indi. Merkel, zirvenin gerçekleştirileceği Vahdettin Köşkü'ne doğru hareket etti.

SİYASİ ÇÖZÜM SÜRECİ

Suriye konulu dörtlü zirvede ana gündem, İdlib'deki ateşkesin sağlamlaştırılması ve Suriye krizine siyasi çözüm için ortak çabalar olacak. Ayrıca zirvede; sahadaki gelişmeler, Soçi mutabakatının ardından İdlib'deki durum, Astana ve Cenevre platformlarında sürdürülen siyasi çözüm süreci ele alınacak. 

ORTAK BİR BİLDİRİ KABUL EDİLECEK

Dört ülkenin, Suriye krizine kalıcı çözüm bulunmasına yönelik ortak çabaların uyumlulaştırılması hedeflenirken toplantının sonunda dört ülkenin ortak bir bildiri kabul etmesi bekleniyor. 

Zirveye liderlerin yanı sıra bakanlar düzeyinde de katılımların olması beklenirken Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın heyetinde yer alacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zirve kapsamında Merkel, Macron ve Putin ile ikili görüşmeleri de olacak.

Saat 15.00'te başlayacak zirve öncesinde Vahdettin Köşkü'nde de hazırlıklar tamamlandı. Konuk ülkelerin bayrakları göndere çekildi. 
 

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2018, 16:35
c
YORUM EKLE

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.