Dünya kupası eleme maçlarındaki rakiplerimiz

Rusya'nın ev sahipliğinde düzenlenecek olan 2018 FIFA Dünya Kupası öncesinde oynanacak olan eleme grupları kura çekimi yapıldı. I Grubu'na düşen Türkiye'nin rakipleri Hırvatistan, İzlanda, Ukrayna ve Finlandiya oldu.

Dünya kupası eleme maçlarındaki rakiplerimiz

 

Konstantinovsky Palace'da yapılan ve A Milli Takım'ın 2018 FIFA Dünya Kupası Eleme Grubu'ndaki rakiplerinin belli olduğu kura çekimine Türkiye Futbol Federasyonu adına yönetim kurulu üyeleri Servet Yardımcı ve Ali Dürüst, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim ve TFF Genel Sekreteri Kadir Kardaş katıldı.

 

Ay-yıldızlılılar, I Grubu'na düşerken, gruptaki diğer takımlar ise Hırvatistan, İzlanda, Ukrayna ve Finlandiya oldu.

 

Toplam 52 ülkenin mücadele edeceği 2018 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri'nde gruplarını ilk sırada bitiren 9 takım finallere yükselecek. Elemelerdeki en iyi 8 grup ikincisinin ikili olarak eşleşeceği play-off maçları sonunda ise 4 takım daha finallere katılmaya hak kazanacak. Play-off karşılaşmaları 2017 yılının kasım ayında oynanacak. Grup elemeleri 4 Eylül 2016-10 Ekim 2017 tarihleri arasında yapılacak.

 

İşte Türkiye'nin rakipler:

 

UKRAYNA

 

2002 FIFA Dünya Kupası şansını play-off maçlarında kaybeden Ukrayna, 2006 FIFA Dünya Kupası'nda çeyrek finale katılma başarısı gösterdi. Ukrayna, çeyrek finalde İtalya Milli Futbol Takımı'na yenilerek elendi. Ukrayna, 2010 ve 2014 FIFA Dünya Kupası'nda ise elemeleri geçemedi.

 

İZLANDA

 

En son 2014 Dünya Kupası elemelerinde E grubunu 2. tamamlayarak Play-off'da Hırvatistan ile eşleşen İzlanda, ilk maçta kendi sahasında golsüz berabere kamış, rövanşta ise 2-0 yenilerek elenmişti.

 

HIRVATİSTAN

 

Hırvatistan Milli Futbol Takımı, Dünya Kupası'nda en büyük başarısı 1998 yılında aldığı 3'üncülükle elde etti. 1998 FIFA Dünya Kupası'nda yarı finale kadar yükselen Hırvatistan, Fransa'ya yenildi. 3'üncülük maçında Hollanda karşısına çıkan Hırvatistan, mücadeleden galip ayrıldı.

 

2002 ve 2006 FIFA Dünya Kupası'na da katılan Hırvatistan, grup maçlarında iyi bir tablo çıkaramadı. 2010'da elemeleri geçemeyen Hırvatistan Milli Futbol Takımı, 2014 Dünya Kupası grup maçlarını 1 galibiyetle 3. sırada tamamladı.

 

FİNLANDİYA

 

Finlandiya Milli Futbol Takımı, henüz Dünya Kupası'na katılma başarısı gösteremedi. Finlandiya eleme maçlarını geçemedi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE

banner75