Daha önce Kahramanmaraş'ta da yapılmıştı: İkinci dalga operasyon da başladı

13 Ocak'ta düzenlenen 'Silici' operasyonun ikincisi düzenlendi. Bu doğrultuda; Akaryakıtta vergi kaçakçılığı yapan 120 kişi yakalandı

Daha önce Kahramanmaraş'ta da yapılmıştı: İkinci dalga operasyon da başladı

Geçtiğimiz ay Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı ve MASAK koordinesinde düzenlenen ve aralarında Kahramanmaraş'ın da yer aldığı "Silici" kod adlı akaryakıt kaçakçılığı operasyonu düzenlenmişti. Bu operasyonun şimdi de ikincisi 36 ilde gerçekleştirildi.

Alınan bilgiye göre; İçişleri Bakanlığı, İstanbul merkezli 36 ilde yapılan Silici-2 operasyonunda akaryakıtta vergi kaçakçılığı yapan 120 zanlıyı yakaladı. Operasyon kapsamında 157 istasyonun piyasa değeri 1,2 miyar lira olan 196 milyon litre akaryakıt satış verisini sistemden sildiği tespit edildi.

Cumhuriyet tarihinin en büyük akaryakıta bağlı vergi kaçakçılığı operasyonunda ikinci dalga başladı. Soruşturma kapsamda İstanbul‘da 122 adreste arama işlemi yapıldığı söylendi.

İçişleri Bakanlığı tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada şu yönde;

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı koordinesinde İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğünce; İstanbul merkezli 26.02.2021 tarihinde 36 ilde eş zamanlı akaryakıta bağlı vergi kaçakçılığı ve özellikli dolandırıcılık yapan zanlılara yönelik “SİLİCİ 2” operasyonu gerçekleştirildi.

‘SİLİCİ 2’ operasyonu 15-16.01.2021 tarihinde düzenlenen “SİLİCİ” kod isimli operasyonun devamı oldu.

“SATIŞ VERİSİNİ SİLEREK BÜYÜK KARLAR ELDE ETTİKLERİ BELİRLENDİ”
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında bilişim sistemleri yoluyla kamu kurumlarını zarara uğrattığı belirlenen 120 şüpheli gözaltına alındı.

Kaçakçıların Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan (EPDK) bayi lisansı alarak akaryakıt istasyonlarını açtığı, bu akaryakıt istasyonlarında akaryakıt satış verisi silerek büyük karlar elde ettiği ardından ise izlerini kaybettirmek için belli sürelerle EPDK lisanslarını iptal ettikleri biçiminde bir taktik kullandıkları KOM Birimlerince tespit edildi.

“VERGİ KAÇAKÇILIĞIYLA MÜCADELEYE KARARLILIKLA DEVAM EDİLİYOR”
Operasyon yapılan 157 akaryakıt istasyonunda toplam 196 milyon litre akaryakıt satış verisinin otomasyon sistemlerine müdahale edilerek silindiği, silinen akaryakıtın piyasa değerinin ortalama 1.2 milyar TL olduğu belirlendi.

Akaryakıt ve akaryakıta bağlı vergi kaçakçılığı suçlarında engelleyici önlemler alınarak, alakalı kurumlarla (MASAK – VDK – GİB) yapılan işbirliği ile mücadeleye kararlılıkla devam ediliyor.”

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2021, 13:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.