Cumhurbaşkanlığı genelgesi Resmi Gazete'de

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanan "Kamu Binaları Standartları Rehberi" Bakanlığın resmi internet sitesinde yayımlanacak.

Cumhurbaşkanlığı genelgesi Resmi Gazete'de

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de  yer alan Cumhurbaşkanlığı genelgesinde, "Kamu Binaları Standartları Rehberi"nin  yayımlanmasına dair esaslar belirtildi.
 
Genelgede, kamu hizmet binalarının yapımına ilişkin yer seçiminde  hazine arazilerinin öncelikle değerlendirilerek bina maliyetlerinin düşürülmesi,  bu binalarda enerji verimliliği kriterlerine uygunluk şartı aranması ve cari  giderlerin asgari düzeyde tutulması amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı  koordinasyonunda hazırlanan rehberin Bakanlığın resmi internet adresinde  yayımlanacağı kaydedildi.

Ayrıca genelgede, söz konusu rehberin kapsam dahilindeki kamu kurum ve  kuruluşlarınca tasarım ve yapım çalışmalarında dikkate alınması gerektiği ifade  edildi.
 
Cumhurbaşkanlığından izin alınacak
 
Cumhurbaşkanlığı genelgesine göre, tüm kamu kurumlarında 657 sayılı  Devlet Memurları Kanunu'nun 59 ve 61/A maddeleri kapsamında yapılacak açıktan atama işlemleri için Cumhurbaşkanlığından izin alınacak.
 
Genelgede, TBMM İdari Teşkilatı, Anayasa Mahkemesi, Adalet  Bakanlığı hakim ve savcı adayları, Sayıştay Başkanlığı, Kamu Denetçiliği Kurumu  ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı hariç bütün kamu kurumlarında 657 sayılı  kanunun ve kurumların kendi özel mevzuatları uyarınca mesleğe özel yarışma  sınavına tabi tutulmak suretiyle alınacak personel için yapılacak özel yarışma  sınavları açılmadan önce Cumhurbaşkanlığından izin alınacağı da belirtildi.
 
Yayımlanan bu genelgeyle 2006/9 ve 2014/2 sayılı Başbakanlık  genelgeleri yürürlükten kaldırıldı.
 
İzin ve başvuru sonuçları bildirilecek
 
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de  yer alan Cumhurbaşkanlığı genelgesine göre, kamu kurum ve kuruluşları  (belediyeler ve il özel idareleri hariç) ile sermayesinin yüzde 50'sinden fazlası  kamu kurum ve kuruluşlarına ait şirketler, kendi mülkiyetlerinde veya  tasarruflarında bulunan taşınmazlarıyla ilgili olarak, kamu kurum ve kuruluşları,  vakıf, dernek veya bunların şirketlerine, gerçek veya tüzel kişilere, satış,  kira, irtifak, takas, tahsis, devir ve benzeri her türlü tasarrufa yönelik  işlemlerini, bakanlıklar ile bağlı, ilgili ve ilişkili kamu kurum ve  kuruluşlarında bakan yardımcısı, diğer kamu kurum ve kuruluşlarında üst yönetici  başkanlığında teşkil ettirilen komisyonlar vasıtasıyla yapacak.
 
Söz konusu komisyonlarca izin başvuru ve sonuçları ocak, nisan, temmuz  ve ekim aylarında Cumhurbaşkanlığına bildirilecek.
 
Dijital Dönüşüm Ofisi  Başkanlığına Dr. Ali Taha Koç atandı
 
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi  Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararlarına göre, Dijital Dönüşüm Ofisi  Başkanlığına Dr. Ali Taha Koç atandı.
 
AFAD Başkanlığına ise Mehmet Güllüoğlu'nun ataması gerçekleştirildi.
 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında açık bulunan iş  müfettişliklerine, yeterlik sınavında başarı gösteren İş Müfettiş Yardımcıları  Duygu Arslan, Serdar Akyol, Gözde Begüm Akyol, Harun Serdar Akyel, Mustafa  Karakaya ve Tuğçe Karakaya getirildi.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2018, 09:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner117

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.