Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Barzani'ye: 'Otur oturduğun yerde!'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, IKYB'deki yasadışı refreandum için yine sert konuştu, Barzani'ye 'otur oturduğun yerde, para pulun var, petrolün var, rahat dur. ' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Barzani'ye: 'Otur oturduğun yerde!'
banner150

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları

K.IRAK'TAKİ DURUM ÜSTÜNDEN GELİNEMEYECEK BİR DURUM DEĞİL

Suriye ve Irak'ta yaşanan hadiseleri, bu ülkeler üzerinde yapılan hesapları Türkiye'den bağımsız olarak görmüyoruz. Sürekli yeni senaryolar üretiliyor. Böylesine değişken bir zeminde biz hem kendi hedeflerimize bağlı kalarak hem de kardeşlerimize sahip çıkarak farklı bir yol izliyoruz. Bu süreçte çıkarlarımızın yüzde yüz uyuştuğu hiçbir gücün olmadığını belirtmek isterim. Mutlaka başka yerde ayrışıyoruz, hatta karşı karşıya geliyoruz. Kuzey Irak'ta ortaya çıkan son durum üzüntü verici olmakla birlikte üstesinden gelemeyeceğimiz bir mesele değildir.

IKBY KENDİNİ ATEŞİN ORTASINA ATIYOR

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi anlamsız bir şekilde başlattığı bağımsızlık girişimi ile adeta kendini ateşin ortasına atıyor. Kuzey Irak'ta, otur oturduğun yerde, para pulun var, petrolün var, rahat dur. Bizimle, İran'la, Federal Devlet'le konuştun mu? Yok. Sen nasıl böyle bir adım atıyorsun.  Kim sizin bağımsızlığını kabul ediyor? Kosova ne günden ne güne, şu ana kadar daha 114 ülke kabul etti. 

HERHALDE ÇOK CİDDİ TEKLİFLER ALDI

Devlet yönetmek bir aşiretin reisi olarak işi çözmekle olmuyor. Kendisine de bu noktada herhalde çok ciddi teklifler oldu. Yüzde 72 katılım, yüzde 92 evet demiş. Burada da darbeler olduğu zaman yüzde 90-95 evet diyenlerin olduğunu çok gördük. Bölgemizde yakılan her ateş gibi inşallah bu da bizi teğet geçer ama birilerinin canını fena halde yakar. Gönüllü asker yazılanlar yarın her şey normale döndüğünde kaderdaşlarının yüzüne bakamayacaklardır. Türkmenlere orada zulüm ediyorlar. Onların haklarını, hukukunu asla göz önünde bulundurmuyorlar. Bugün Kuzey Irak'taki gelişmelere sert tepki veriyorsak, Arapların, Kürtlerin, Türklerin ve diğer kesimlerin iyiliğini istiyor olmamızdır. 

YENİ LAWRENCE'LER BAŞARILI OLAMAYACAKLARDIR

Israrla girişilen bu maceranın hüsranla sonuçlanması kaçınılmazdır. Bugün bir gazetede okudum. Bizim İsrail bayraklarının olduğundan haberimiz yoktu diyor Kuzey Iraklı bir yetkili. Geçmişte İsrail'in Mossad'ı onların ileri gelenleri ile işbirliği halindeydi, şimdi yine bu alevlendi. Yeni Lawrence'ler bu defa başarılı olamayacaklardır bunu bilmenizi istiyorum.

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2017, 12:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.