Çuhadarlı'nın kadın çobanları!

Kahramanmaraş'ımızın eli öpülesi, çilekeş, çuhadarlı köyündeki kadın çoban analarımız.

Çuhadarlı'nın  kadın çobanları!
banner150

 

Geçenlerde, Kimlik Gazetesi sahibi ve yazarı Mehmet Fiskeci ile Aşağı Andırın diye bilinen Yeşilova mahallesine giderken, yolda önümüze çıkan davar sürüsüne ve kadın çobanlara rastladık.

 

 

Yaşları 50’nin üzerinde olduğu belli. Yüzlerinde bunun izlerini görmek mümkün. Saçlar ağarmış, kırçıllı… Birinin adı Ümmü, diğerininki Nuriye…

 

 

Başkonuş yakınlarında, hemen ilerideki Çuhadarlı köyünde olduklarını öğreniyoruz. 10 yıldır da çobanlık yapıyorlar. Önlerinde, yaklaşık 250 kadar davar sürüsü.

 

Ellerinde değnekleriyle yürürken, bize de yol açtılar, selam verdiler. Yüzlerindeki çilenin izleri yaşlarını gizlemezken, “Neden siz, kocalarınız nerede, siz niye buradasınız?” diye sorduğumuzda, bize verdikleri cevap şu oldu; “Keşke yapmaz olaydık. Herifler köyde kahvede, biz dağlarda davar güdüyoruz. İsteyerek mi yapıyoruz zannettiniz?”

 

 

Söylenecek söz yoktu ki cevap da veremedik. Yorgun ve bezgin yüzlü ama saf Anadolu kadınlarına kolay gelsin diyerek yolumuza devam ettik.

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2015, 11:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.