Çekilen krediler yatırıma döndü

Kahramanmaraş’ta 2014 itibariyle kullanılan 9 milyar 241 milyon 759 bin liralık kredinin yüzde 77’sinin yatırım ve ticari kredisi olduğu açıklandı. Bu rakamla Kahramanmaraş yüzde 16 puan farkla Türkiye ortalamasının üstüne çıktı.

Çekilen krediler yatırıma döndü
banner150

 

 

 

2014 yılında Türkiye’de kullanılan toplam 1 trilyon 277 milyar 739 milyon 65 bin liralık kredinin yüzde 61’i yatırım ve ticari niteliğinde iken Kahramanmaraş’ta bu oran yüzde 77’yi buldu.

 

Kahramanmaraş’ta 2014 itibariyle kullanılan 9 milyar 241 milyon 759 bin liralık kredinin yüzde 77’sinin yatırım ve ticari kredisi olduğu açıklandı. Bu rakamla Kahramanmaraş yüzde 16 puan farkla Türkiye ortalamasının üstüne çıktı. 

 

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Karaküçük, Kahramanmaraş’ın 80’lerden sonra yatırım yapmaya başladığını, şu anda ülkelerle yarışır düzeye geldiğini söyledi. Her bir Kahramanmaraşlının tek sloganın “yatırım ve üretim” olduğunu belirten Karaküçük, şunları kaydetti:

 

“2014 yılında bankalardan kullanılan kredilerin yüzde 77’si yatırıma ve üretime dönüştü. Kahramanmaraş tüketim ekonomisi değil üretim ekonomisi için çalışıyor. Birçok kalemde başı çektiğimiz üretim sektörümüz, içimizde bulunan yatırım aşkı ile bir yerlere geliyor. Yatırım düzeyimiz 2014 yılında rakamlar ile kendini gösterdi.7 milyar 64 milyon 995 bin TL Ticari kredi kullanırken 2 milyar 176 milyon 764 bin TL de bireysel kredi kullanıldı. Kredilerin toplamı 9 milyar 241 milyon 759 bin TL olurken toplam kredilerin yüzde 77’si üretime yönelik oldu”

 

PAROLAMIZ: 2023

ROTAMIZ: YATIRIM

 

Başkan Karaküçük, üreten bir şehrin borçlanmasının gayet doğal olduğunu belirterek: “Bu işin doğası gereği yatırım için borç gerekir. Türkiye’nin 2023 hedefine ulaşırken Kahramanmaraş olarak biz de kendi hedefimize gidiyoruz. Borçlarımızın hepsi üretime dönük” şeklinde konuştu. Karaküçük şöyle konuştu:

 

“Kahramanmaraş’ın finansal anlamda durumuna baktığımızda; banka şube sayısının 85’e ulaştığını görüyoruz. Son 5 yılda 24 şube ilave olmuş, bu da finansal piyasasının büyümeye devam ettiğini göstermektedir.  Kredi mevduat hacmi 3,5 milyar lira düzeyine ulaşmıştır. Kredi hacmi ile karşılaştırdığımızda mevduatların kredilerin ancak yüzde 38’ini karşıladığı anlaşılmaktadır. Bu krediler tüketimden çok yatırım ve işletme kredisi olduğu için ekonomik büyümeye olumlu katkıda bulunmaktadır.”

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2015, 15:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.