Çanakkale törenlerine ASALA tehdidi

Yurt dışında görev yapan Türk diplomatlara karşı saldırıları ile bir dönem gündeme gelen ASALA terör örgütü, Çanakkale Savaşlarının 100.yıldönümü anma etkinlikleri öncesinde yine ortaya çıktı.

Çanakkale törenlerine ASALA tehdidi

 

 

 

Türkiye, 24 Nisan Çanakkale Kara Savaşları’nın 100. yılını büyük bir barış davetine çevirmeye hazırlanırken, onlarca diplomatı şehit eden ASALA yeniden sahneye çıktı. Örgüt, etkinliklere davet edilen ülkeleri tehdit etti.

 

 Yurt dışında görev yapan Türk diplomatlara karşı saldırıları ile bir dönem gündeme gelen ASALA terör örgütü, Çanakkale Savaşlarının 100.yıldönümü anma etkinlikleri öncesinde yine ortaya çıktı. Örgüt, dış temsilciliklere tehdit e-mailleri göndererek programların iptal edilmesini istedi.

 

Çanakkale kara savaşlarının 100.yıldönümü nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın himayesinde çeşitli etkinlikler yapılacak. 23-25 Nisan tarihleri arasında yapılacak etkinliklere bir çok ülkenin devlet başkanı da davet edildi. Bu kapsamda “barış zirvesi” yapılması planlandı.

 

DİASPORAYI ÇOK KIZDIRDI

 

Türkiye’nin bu adımı Ermeni diasporası başta olmak üzere Ermeni terör örgütlerini de panikletti. ASALA terör örgütü Türk Büyükelçilikleri, Konsoloslukları ve Turizm müşavirliklerine mail atarak tehditler savurdu. Tehdit maillerinde Türkiye hükümetinin 24 Nisan’da yapmayı duyurduğu etkinliklere katılacak ülkelerin de ‘soykırım işleyenleri teşvik etme suçunu işlemiş’ olacaklarını savundu. Örgüt açıklamasında etkinliğe katılacak ülkelere şu tehdit savruldu: “Yukarda adı geçen kutlamaların gerçekleştirilmesi durumunda ASALA, gereğince karşılık verme hakkının saklı olduğunu ilan eder.”

 

ERMENİ LOBİLERİ FAALİYETTE

 

Terör örgütü bu tehditleri savururken, ABD ve AB’de yaşayan aşırı görüşlü Ermeniler ise Türklerin bu ülkelerdeki etkinliklerini fiziki şiddete varan ölçüde engellemeye çalıştı. Bunlardan bazıları ise özetle şöyle:

 

 

- 18 Ağustos 2014’te  Ermeni kökenli Rus vatandaşı olan Artur Mirzoyan Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği’ne ateş etti.

 

- 16 Şubat 2015’te, Türkiye’nin Lyon Başkonsolosluğunun bulunduğu binanın giriş katındaki posta kutularına ve duvarlarına, Taşnakların Fransa gençlik kolu olan Fra Nor Seround örgütü üyesi Ermenilerce ırkçı ifadelerin kullanıldığı el ilanları yapıştırıldı.

 

- 21-22 Şubat 2015’te ABD’nin Kaliforniya Eyaleti Long Beach Fuar Merkezi’nde düzenlenen “Los Angeles Travel and Adventure Show” fuarındaki Turizm Ataşeliği standına yönelik protesto eylemi yapıldı.

 

- 27 Şubat 2015’te Türk Sivil Toplum Kuruluşları tarafından Toronto Üniversitesi’nde yapılmak istenen panel engellenmek istendi.

 

- 2 Mart 2015’te Paris Descartes Üniversitesi’nde bir panelde konuşan Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Hakkı Akil’e bir izleyici ırkçı sloganlar eşliğinde elindeki içeceği fırlattı.

 

ESENBOĞA HAVAALANI'NI KANA BULADI

 

1975 yılında Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta kurulan ASALA terör örgütü, 1975-1985 yılları arasında birçok katliam yaptı. 10 yıl boyunca toplam 21 ülkede 110 silahlı eylem yapan örgüt, 42 Türk diplomatını şehit etti. Fransa ve Yunanistan’ı üs edinen örgüt, ancak 1983 Temmuz’unda gerçekleşen Orly Havaalanı katliamında 8 kişiyi öldürüp 52 kişiyi yaraladıktan sonra, Avrupa tarafından da bir terör örgütü olarak kabul edilmişti. 1994’te tamamen bitirilen örgüt, Türkiye’deki en kanlı eylemi de Ankara Esenboğa Havaalanı’nda gerçekleştirmişti. Havalanına 7 Ağustos 1982’de yapılan bombalı saldırıda 3’ü polis 9 kişi hayatını kaybetmiş çok sayıda kişi de yaralanmıştı.

 

LÜTFİ KAPLAN / STAR GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2015, 09:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.