Camilerde kilise düzeninde namaz kılınma devri kapandı

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, genellikle camilerin arka kısımlarında, tabure veya sıra şeklinde konulmuş oturakların üzerinde oturarak namaz kılma devrini sonlandırdı.

Camilerde kilise düzeninde namaz kılınma devri kapandı
banner150

Diyanet İşleri Başkanlığı, Din İşleri Yüksek Kurulu, camilerde ve mescitlerde tabure ve sandalye üzerinde namaz kılma durumunu yeniden değerlendirildiğini duyurdu. 81 il valiliği ve il müftülüğüne yollanan yazılı metinle cami ve mescitlerde, tabure ve sandalye üzerinde namaz kılma eyleminin uygun olmayan görüntüleri ortaya çıkardığı, cami adabını ve cemaat ruhunu bozduğu, cemaat içinde huzursuzluk ortaya çıktığı gerekçesiyle uygulamanın kaldırıldığını beyan etti. Cami içinde sabit oturaklar ve müteşekkil müstakil mekanların oluşturulmasının cami doku ve kültürüyle bağdaşmadığının da belirtildiği yazıda, sağlık problemleri gerekçesiyle normal şekilde namaz kılamayan bireyler için de açıklama yapıldı.

Bu durumda olan insanların birden fazla olması ve saf düzeninde yer almaları, görüntü anlamında 'kilise' benzetmesini ortaya çıkarıyordu.

"SANDALYE CAMİ DOKUSUNA TERS"
Namaz vakti girince evlerinde, bulundukları yerlerde, cami ve mescitlerde tabure ve sandalye üzerinde namaz kılınabilmesine ilişkin Din İşleri Yüksek Kurulu'nun aşağıda yer alan görüşü uyarınca vaaz ve hutbeyle duyurulacak olan yeni kararlar ise şu şekilde:

Namazı normal şekli ile ayakta kılmaya gücü yetmeyen kimse için asıl olan namazı oturarak kılmaktır. Böyle kişilerin namazını kendi durumlarına göre diz çökerek veya bağdaş kurarak yahut ayaklarını yana ya da kıbleye doğru uzatarak kılmaları uygun görülmüştür. Ayakta durabilen ve yere oturabildiği halde secde edemeyen kimselerin namaza ayakta başlamaları, rükûdan sonra yere oturarak secdeleri ima ile yapmaları, ayakta durabildiği halde oturduktan sonra ayağa kalkamayan kişilerin namaza ayakta başlamaları, secdeden sonra namazı oturarak tamamlamaları, namazı aslî şekline uygun olarak kılmaya engel olmayacak hafif bedeni rahatsızlıkların bu konuda meşru mazeret olarak görülmemesi, dinî açıdan zorunlu ve meşru bir sebep bulunmadıkça namaz kılmak amacı ile camilerde sıralar halinde sabit oturakların yapılmasının, cami doku ve kültürüyle bağdaşmadığı, bu sebeple hastalık ve özürlülük gibi herhangi bir rahatsızlığı bulunan kimselerin, zorunlu olmadıkça namazlarını sandalyede değil, yere oturarak kılmalarının uygun görülmüştür.”

"MESELE TİTİZLİLİKLE ANLATILACAKTIR"
İma ile namaz kılanlar için daha önceki talimat uyarınca yer ayrılması uygulamasından vazgeçildiği ifadelerinin de yer aldığı yazılı açıklamada, cami ve mescitlerin içinde sabit oturaklardan müteşekkil müstakil mekanlar oluşturulmayacağı da açıklandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Cami ve mescitlerde ima ile namaz kılanlar için hazırlanan sabit oturaklar kaldırılacaktır. Camilerde ihtiyaç olması halinde sadece katlanabilir tabure kullanılabilecektir. Hiçbir şekilde oturması mümkün olmayacak tarzda mazereti olanlar katlanabilir taburesini alıp safların arasına girerek namazlarını kılacaklardır. Cami görevlileri tarafından engelli, yaşlı ve mazeret sahibi olan vatandaşlarımızın namazlarını oturarak veya tabure üzerinde nasıl kılacakları hususu titizlikle anlatılacaktır” ifadelerine yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2019, 11:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Maraşlı
Maraşlı - 10 ay Önce

Ülkemizin eb ve beceriksi müftüsü her halde seçime gitse Türkoğlu ilçe müftüsü çıkar ben şekeroba da ikamet etmekteyim cami imamı izne ayrılıyor cami kapalı tam 26 gün İmam emekli oldu cami yine kapalı benim camide ibadet özgürlüğü mü engelleyen beceriksiz bu ilçenin müftüsünü ve çalışanlarını porotesto ediyoruz imam izne ayrıldığı zaman cami kapanırmış ve ona izin veren ilçe müftüsünün caminin kapalı olduğundan haberi olmazmı olmadığını farz edin çalışanlar ne işe yarar uyarmazmı kendini müftü sanan şahsı imam emekli oldu şimdi cami yine kapalı bize ibadet i evde yapın diyorlar o zaman camiyi niye yaptın ilçe müftüsü size ne gerek var siz yan gelip yatıp maaş alıyorsunuz bizim verdiğimiz vergilerle haram olsun hakkımızı halel etmiyoruz devlette devamlılık esastır biri giyimiydi yerine birinin atanması gerekmezmi tabi bu kadar beceriksiz ilçe müftüsü ve çalışanları olursa gerekmez

SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.