Çalışanlar dikkat! Yıllık izine çıkamazsanız...

Çalışanın kullanmadığı izinler zaman aşımına uğramıyor. Çalışan iş akdinin fesih tarihine kadar istediği zaman iznini kullanabilir. Kullanılmayan izinlerin parası ödenmek zorunda.

Çalışanlar dikkat! Yıllık izine çıkamazsanız...
banner150

İzin kullanımının yoğunlaştığı yaz tatili yaklaşırken çalışanları, ‘kaç gün iznim var, istediğim zamanda izin kullanabilecek miyim?’ telaşı sardı. Son düzenlemeler, çalışanların izin kullanımı konusunda elini rahatlattı. Yıllık izinlerle ilgili son yapılan düzenlemeyle birlikte artık ilki ‘10 gün’ olmak üzere sonraki tüm izinler birer gün bile kullanılabiliyor. Özellikle 9 güne tamamlanan bayram tatillerinde bu durum izni uzatıyor. Düzenlemelere rağmen kullanılmayan izinler çalışanla işveren arasında tartışma konusu olmaya devam ediyor. Burada da zaman aşımı diye bir durum yok. 

İşte izin hakları...

SÜRE NEYE GÖRE BELİRLENİYOR?

Çalışanların kaç gün izin yapacağı işyerlerindeki kıdemlerine göre belirleniyor. Buna göre 1 yıldan 5 yıla kadar (beş yıl dahil) kıdemi olan işçilerin en az 14 gün, 5 yıldan çok 15 yıldan az olan işçilerin en az 20 gün, 15 yıl (dahil) ve daha çok olanların ise en az 26 gün izin hakkı bulunuyor. 18 yaşından küçükler ve 50 yaşından büyükler 20 günden az izin yapmıyor. Sözleşmelerle bu süreler artırılabiliyor.

KULLANILMAYAN İZNİN PARASI ALINIR MI?

Çalışanın izni kullanmama, işverenin de kullandırmama gibi bir hakkı yok. O yüzden iş akdi devam ederken izni paraya çevirilemiyor. Kullanılmayan izinlerin bedeli iş akdi bittiğinde son ücretten ödenir. İşçinin tazminat aldığına, istifa edip etmediğine bakılmaz. 

BİR SONRAKİ YIL KULLANILABİLİR Mİ?

Kural, iznin tamamının hak edilen yıl kullanılmasıdır. Ama kullanılmayan izinlerin yanması söz konusu değil. Bu izinler sonraki yılya da başka dönemde kullanılabilir.

İZİN HAKKI YANAR MI?

İzin hakkında ‘zaman aşımı’ diye bir süre söz konusu değil. İş akdi devam ettiği sürece işçinin izin hakkı saklı kalır. Ancak memurlar için durum farklı.

NASIL HESAPLANIR?

Yıllık izinlere denk gelen resmi tatillerle hafta tatilleri izin sürelerinden sayılmaz. Yani 14 gün izin hakkı olan bir çalışan bu süreye iki tane pazar tatili denk geldiği için 16 gün izne çıkar.

YOL İZNİ KAÇ GÜN?

İznini işyerinin bulunduğu şehrin dışında geçirecek olan çalışana istemesi halinde 4 güne kadar ücretsiz izin verilir. İşçinin de şehir dışına gittiğini belgelemesi gerekir. Part-time (yarı zamanlı) çalışanların hakları tam zamanlı çalışanlarla aynıdır. İzin süresi kısaltılamaz.

MEMURLARDA FARKLILIK VAR

Memurların bir önceki yıldan daha önce kullanmadıkları izinleri yanıyor. Ayrıca kullanılmayan izinlerin parasının ödenmesi uygulaması da yok. 1 yıldan 10 yıla kadar (10 yıl dahil) kıdemi olan memurun izni 20 gün, 10 yıldan fazla kıdemi olanların 30 gün.
 

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2017, 16:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.