Bursa Valisi'nden Uludağ'da kaybolan dağcılarla ilgili flaş açıklama!

Bursa Valisi Yakup Canbolat, Uludağ'da geçen pazar yürüyüş yaparken kaybolan iki vatandaş ile ilgili yaklaşık 260 personelle devam eden arama çalışmalarında şu ana kadar herhangi bir emareye, delile rastlamadıklarını bildirdi.

Bursa Valisi'nden Uludağ'da kaybolan dağcılarla ilgili flaş açıklama!
banner150

İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hakan Saraç ve İl Emniyet Müdürü  Tacettin Aslan ile Uludağ'da oluşturulan kriz merkezine gelen Canbolat, bölgede  kaybolan Mert Alpaslan (31) ve Efe Sarp'ı (37) arama çalışmalarına ilişkin bilgi aldıktan sonra basın mensuplarına açıklama yaptı.

Canbolat, 1 Aralık Pazar akşamı ihbarın ilgili birimlere ulaşmasının hemen ardından saat 19.15 sularında Oteller Bölgesi'nde araştırma yapıldığını, Alpaslan ve Sarp'ın bu civarda olmadığı anlaşılınca da saat 03.00'e doğru arama tarama faaliyetine başlandığını söyledi.
 
Bölgede çok sayıda resmi ve sivil ekip bulunduğunu belirten Canbolat, ''Burada AFAD var, AKUT var, ANDA var, İHH var, JAK var, JÖH var, NAK var BAKUT var, Yeşil Bursa Dağcılık var, Yıldırım Dağcılık var, ULUDAK var, TODOSK var ve  gönüllü olarak katılan bir dağcımız da arama kurtarma ekipleriyle.'' dedi.

Vali Canbolat, termal kameraları bulunan jandarma insanlı keşif uçağı  (JİKU) ile kurtarma helikopterinin de bölgede olduğunu aktardı.

''Allah'tan ümit kesilmez''

Olumsuz hava koşulları nedeniyle arama tarama çalışmalarının zaman  zaman kesintiye uğradığını anlatan Canbolat, şunları kaydetti:

''Hem resmi personel hem de sivil kurtarma ekiplerinden oluşan 260'a  yakın personelimizle arama devam ediyor. Şu ana kadar herhangi bir emareye,  delile rastlamadık. Bugüne kadar yapılan aramaları, çalışmaları arkadaşlarımızla  değerlendirdik, aramaya devam edeceğiz. İnşallah, Allah'tan ümit kesilmez. Bu iki  kardeşimize ulaşmaya çalışıyoruz. İl olarak her türlü seferberlik içindeyiz.  Ekiplerimiz de 24 saat esasına göre çalışıyor. Telefon üzerinden yapılan  görüşmelerdeki hususu tespit maksadıyla bölgeye iki GSM operatörünün mobil  istasyonlarını da hemen ilk günden itibaren getirdik. Onların verdiği bir iki  nokta daha önce arandı fakat tekrar ikinci bir arama daha yapacağız. Süreci, daha  sonra yapacağımız toplantılarla değerlendireceğiz. Nihayete ne zaman erer, şu an  için söylemek erken. Biz kararlı bir vaziyette alandayız. Hava müsaade ettiği  takdirde tekrar alana ineceğiz, bölgelerin tamamını tekrar tarayacağız.''

Canbolat, Bursa dışından gelen çok sayıda ekip olduğunu ve cansiparane  çalıştıklarını dile getirerek, aramaya katılan herkese teşekkür etti.
 
Bir basın mensubunun, göller bölgesinde dalış yapılıp yapılmayacağını  sorması üzerine Canbolat, "Onunla ilgili bir planlamamız olmadı. Alan taraması  yapıyoruz. Ona ilişkin bir tespitimiz yok. Öyle bir tespit olursa onun gereği de yapılır.'' ifadesini kullandı.

AA

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2019, 16:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.