Berat Albayrak'ın istifası öncesinde neler olmuş neler!

Gazeteci Barış Yarkadaş, Halk TV'de Gürkan Hacır'ın sunduğu 'Şimdiki Zaman Siyaset' programında Berat Albayrak'ın Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan istifasının ardından bürokrasiyede yaşanacak tasfiye sürecini anlattı.

Eski CHP'li vekil, gazeteci Barış Yarkadaş, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın 'sağlık sorunları nedeniyle' bakanlık görevinden istifa ettiğini duyurmasının ardından Halk TV'de çok konuşulacak açıklamalarda bulundu:

Bundan 5-6 ay önce bir grup AK Partili Recep Tayyip Erdoğan'ın yanına gittiler. Dediler ki; Ekonomimiz kötüye gidiyor. Dış politikamız kötüye gidiyor. Size bir formülle geldik. Erdoğan arkadaşlarını dinliyor. Nedir formülünüz diyor.

Bir Berat Albayrak'ı görevden alın. İki Esed ile masaya oturun ve dış polita Suriye sorununu çözelim. 5 milyon göçmen var. Bunlarda geri ülkelerine geri giderse Türkiye 2 tane ekonomi yükten kurtulur diyorlar. 

İddialara göre, Recep Tayyip Erdoğan dinliyor arkadaşlarını ve diyor ki, 'Benden iki şey istemeyin. Berat Albayrak'ı görevden almamı ve Esed ile masaya oturmama.' Eğer bir daha bana bunları söylerseniz kalbinizi kırarım. 

Berat Albayrak bir süre önce yakın çevresine 'ben keşke Hazine ve Maliye Bakanı olmasaydım. Enerji Bakanlığında kalsaydım' diye serzenişte bulundu. Çünkü, ekonomik gidişatı artık Murat Uysal'ın hazırlattığı ve Tayyip Erdoğan'a sunduğu raporlarla idare edemeyeceğini gördü. O yüzden Berat Albayrak aslında bu kötü gidişatın farkındaydı. 

Bundan 2 ay önce İddiaya göre, AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, Mahir Ünal ve Berat Albayrak bir süre önce sohbet etti. Kurtulmuş, Bakan Albayrak'a Genel Başkan V. sıfatıyla ‘Ekonomi iyi gitmiyor. Muhalefetin söylemlerini ciddiye al demiyorum. Ancak parti tabanından şikâyet artmaya başladı’ diyor. Albayrak da bunun üzerine ‘Hazine ve Maliye Bakanlıkları zaten ayrılacak. Yeni bir çalışma yapılacak, toparlayacağız’ yanıtını veriyor.

“Kurtulmuş’un sözleri sürecin fitilini ateşlemiş”
AK Parti kaynakları, Kurtulmuş'un sözlerinin sürecin fitilini ateşlediğini söylüyor. Albayrak, bu ‘uyarı’nın ardından AK Parti milletvekillerine ekonomideki gidişata ilişkin brifing vermek istiyor. Burada da Bülent Turan ile Mehmet Muş çekişmesi var. Muş'la birlikte hareket eden 120 vekil toplantıya katılıyor.

“AK Parti içindeki gerilim, Naci Ağbal'ın atanmasından çok önce başlamış”

Turan'la hareket eden vekiller ise toplantıya gitmiyor. İşin ilginç yanı; aynı gün kabine toplantısı var. Albayrak kabineye katılmıyor. Kısacası, AK Parti içindeki gerilim, Naci Ağbal'ın atanmasından çok önce başlamış.

Ne olmuştu? 
Türk Lirası'nın tarihsel rekorlarla değer kaybetme sürecinin ekonomi yönetiminde yarattığı sarsıntı sürüyor. 16 ay önce göreve getirilen Merkez Bankası Başkanı'nın cuma gece yarsı görevden alınarak yerine Naci Ağbal'ın göreve getirilmesinden yaklaşık 36 saat sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan istifa etti. Albayrak, Instagram'daki mavi tikli resmi hesabından paylaştığı açıklamada, istifasını "sağlık sorunları nedeniyle artık devam edememe" ifadesiyle gerekçelendirdi. "Artık ailesine zaman ayıracağını" belirterek aktif siyasete de ara verdiğini ima eden Albayrak, "at izinin it izine karıştığı çetin bir dönemden" geçildiğini belirttiği, "ülkeye ve ümmete hizmet ettiğini"  vurguladığı açıklamasını "Cenabı Allah sonumuzu hayreylesin" diyerek noktaladı. Instagram'da paylaşılan istifa duyurusu için saatlerce resmi açıklama yapılmaması "Albayrak'ın tepkisinin ölçüsünün Beştepe'de öngörülmediği" yorumlarına ve "kabine revizyonu" beklentisine neden oldu.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2020, 12:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.