Bakan Gül: Palu ailesi ile ilgili HSK devrede

Kamuoyunda "Palu ailesi" olarak bilinen olaylarla ilgili konuşan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, bu konuya ilişkin Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun (HSK) da inceleme yaptığını aktardı. Gül, "Daha önce takipsizlik kararı verilen konuyla ilgili bir ihmal, deliller vardı acaba dikkate alındı, alınmadı mı bu konuya bakılıyor. HSK o boyutu araştırıyor." dedi.

Bakan Gül: Palu ailesi ile ilgili HSK devrede
banner150

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül,  dün gece katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin  değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.Süresiz nafakayla ilgili soru üzerine Bakan Gül, bu konuda bir çalışma  yapıldığını, mağduriyetlerin kaldırılması için yapılacak düzenlemelerin yeni  mağduriyetler doğurmaması gerektiğini vurguladı.

Erken yaşta evliliklerle ilgili soruya yönelik Gül, bu konunun  Meclisin takdirinde olduğunu söyledi. Abdulhamit Gül, "Diğer partiler dahil, bu  konuda çözüm olması gerektiği yönünde bir kanaat var gibi. Konsensüs olursa bu  konu Mecliste çözülür diye düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.


 
FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in iade sürecine değinen Gül, iadenin  olacağına inandığını söyledi. Gülen için ABD'ye 7 iade talebinin gönderildiğini anımsatan Gül, "Biz  bu iadenin gerçekleşeceğine, gerçekleşmesi gerektiğine inanıyoruz. Bir hukuk  devletiyseniz bunu yaparsınız. Bu konuda şu ana kadar bir netice alınmadı ama biz  alınması için tüm hukuki yolları kullanacağız." ifadesini kullandı. Bu konuda çabaların süreceğini anlatan Gül, hukukun gereği olarak FETÖ  elebaşı Gülen'in iadesinin gerçekleşmesi gerektiğini belirtti.

"Devlet içinde devlet olmasın mücadelesini veriyoruz"

FETÖ'yle mücadelenin sürdüğünün altını çizen Gül, yeni bir inşa dönemi  başlatacaklarını, herkesin güven duyacağı yargıyı inşa etmenin yollarını  arayacaklarını ifade etti. Adalet Bakanı Gül, şöyle devam etti: "Bu ülkede artık hiçbir şekilde paralel yapı olmasın, devlet içinde  devlet olmasın mücadelesini veriyoruz. Bu mesele, A partisi, B partisi meselesi  değil. Devleti ancak millet yönetecek ve milletin dediği neyse o şekilde şekillenecek."

Kamuoyunda "Palu ailesi" olarak bilinen olaylarla ilgili soruya  yönelik Gül, bu konuya ilişkin Hakimler ve Savcılar Kurulunun (HSK) da inceleme  yaptığını aktardı. Gül, "Daha önce takipsizlik kararı verilen konuyla  ilgili bir  ihmal, deliller vardı acaba dikkate alındı, alınmadı mı bu konuya bakılıyor. HSK o boyutu araştırıyor." dedi.

"Kabine toplantısında taslağı sunduk"

Yargı Reformu Strateji Belgesi'yle ilgili de açıklamalarda bulunan  Gül, "Kabine toplantısında taslağı sunduk." diye konuştu.Gül, Yargı Reformu Strateji Belgesi için yapılan çalışmaları anlatarak, toplumun her kesiminden görüşler alındığını, vatandaşlara da "Nasıl  bir yargı istersiniz?" sorusunun yöneltildiğini kaydetti. "Yargıda Hedef Süre" uygulamasının başladığını hatırlatan Gül,  soruşturma ve davalara yönelik hedef sürelerin belirlendiğini anlattı. Abdulhamit  Gül, uygulamanın takip edildiğini bildirdi. Meslek sınavı ile hakim ve savcı yardımcılığı konularında da  çalışmaların sürdüğünü belirten Gül, bunların da önemli reformlar olduğunu dile  getirdi.

MHP'nin af teklifine yönelik de Gül, denetimli serbestlik kapsamında  yapılanları anlattı. Abdulhamit Gül, infaz sistemine, ceza adaletine yönelik  yapılan çalışmaların devam ettiğine işaret etti. Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetindeki son duruma ilişkin Gül,  şunları kaydetti: "Türkiye başından itibaren bu konuyu, hem adli hem idari olarak büyük  bir başarıyla yönetti, sürdürdü. Adeta üstü örtülecek bir cinayeti tüm  failleriyle, oluş şekliyle ortaya çıkardı. Savcılık da tüm delilleri topladıktan  sonra davayı açacaktır. Olay Türkiye'de işlenmiştir, Türk yargısı yetkilidir. Türk yargısı, sonuna kadar bunu takip edecektir."  Bakan Gül, uluslararası alanda da bu konunun takipçisi olacaklarını  sözlerine ekledi.

Gül'ü, öğretmeni Mahir Ünal anlattı

Programın bir bölümünde Bakan Gül'ün hayat hikayesine ilişkin  fotoğraflar ve görüntüler yayınladı. Bu bölümde, Gaziantep'in Nizip ilçesindeki  İmam Hatip Lisesinde Gül'ün felsefe dersine giren öğretmeni AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal'ın, Gül'ün öğrencilik yıllarını anlattığı röportaj da aktarıldı. Ünal, Gül'ün sınıfta en önde oturduğunu, derslere katılımının yüksek olduğunu söyledi. Programda, Bakan Gül'ün anne ve babasıyla, arkadaşlarıyla yapılan  röportajlara da yer verildi.

KAYNAK: AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.