Bakan Akar'dan açıklama: Gayri askeri adaların silahlandırılması uluslararası hukukun ihlalidir

Milli Savunma Bakanı Akar Ege Denizi'ndeki son gelişmelerle ilgili, "Gayri askeri statüdeki adaların silahlandırılması" ile ilgili Yunan mevkidaşına çağrı yaptı.

Bakan Akar'dan açıklama: Gayri askeri adaların silahlandırılması uluslararası hukukun ihlalidir

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin komuta kademesinin de katıldığı toplantının ardından Ege ve Akdeniz'deki son gelişmelere ilişkin sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin uluslararası antlaşmalara daima saygılı olduğunu  vurgulayan Bakan Akar, "İyi komşuluk ilişkilerinden yanayız. Tüm komşularımızdan  da aynı şekilde davranmalarını bekliyoruz." diye konuştu.

Ege’de, Akdeniz’de, Kıbrıs’ta yaşanan sorunların barışçıl yollarla ve  diyalogla çözülmesi için çalıştıklarını dile getiren Akar, şunları söyledi:

"Bu sorunlardan özellikle gayri askeri statüdeki adaların  silahlandırılmasıyla uluslararası hukuk ve antlaşmalar açıkça ihlal edilmektedir.  Antlaşmalara aykırı olan, dostluk ve iyi komşuluk anlayışıyla bağdaşmayan  ihlallere son verilmelidir. Bu adaların gayri askeri statüleri korunmalı,  sürdürülmelidir. Değerli dostum Yunan meslektaşımdan, samimi, yapıcı, iyi  ilişkilerimiz çerçevesinde bu ve diğer konularda gerekli tedbirleri almasını  bekliyorum. Öte yandan, uluslararası hukuktan kaynaklanan hak ve menfaatlerimizin  korunmasında Türkiye’nin son derece kararlı olduğu herkes tarafından  bilinmektedir."

S-400 hava ve füze savunma sistemi alımı

Türkiye'nin S-400 hava ve füze savunma sistemi tedarikine yönelik  çalışmalarına ilişkin yapılan yorumları da değerlendiren Akar, şöyle konuştu:

 "S-400 hava ve füze savunma sistemi alımı, hava ve füze tehdidine  karşı ülkemizin savunmasına yönelik bir tedbirdir. Bilindiği üzere, Yunanistan ve  diğer bazı NATO müttefiklerinde de S-300 hava savunma sistemi bulunmaktadır.  Ülkelerin bu konudaki kararlarını saygıyla karşılıyoruz. Son olarak, Türkiye bir  NATO müttefiki olarak ve ikili ilişkilerinde tüm yükümlülüklerini yerine  getirmekte, bölge ve dünya barışına katkı sunmaya devam etmektedir."

KAYNAK: AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.