Baba dayağından kaçan genç kadının çaresizliği!

İstanbul’da metrobüs ve İETT otobüslerinde genç bir kadın... Gece gündüz demeden bütün yolcular inmesine rağmen yerinde oturmaya devam ediyor. Şoförler uyarıyor ama o gidecek yeri olmadığını söylüyor.

Baba dayağından kaçan genç kadının çaresizliği!

Trakya’daki bir ilçeden, baba dayağından kaçıp 5 ay önce İstanbul’a gelen kadın, "Babam hayatımı mahvetti. Annem öldükten sonra dayaklarına dayanamadım. Hortumla dayak attığı günler oldu" dedi. Kalacak yerinin de olmadığını belirten genç kadın, zaman zaman İstanbul'da tanıştığı iki kız arkadaşının yanında kaldığını ifade etti. Şoförlerin ihbarı sonrası genç kadını polis, sığınma evine götürmüş ama orada da kalamamış. Metrobüs ve otobüsler onun için bir sığınma yeri olmuş. Genç kadın, "Metrobüs seferleri sabaha kadar sürüyor, genelde geceleri burada uyuyorum. Ben kendimi korumaya çalışıyorum" diyor.

Yüzünün gözükmesini istemeyen kadın, kendisini 1.5 saat otobüste izleyen DHA muhabirine babasından gördüğü şiddeti şöyle anlattı:

'BABAM HAYATIMI MAHVETTİ'

"Hayatımı mahvetti. Annem öldükten sonra dayaklarına dayanamadım. Babam, kız kardeşim ile bana sürekli şiddet uygulamaya başladı. İki erkek kardeşim var, bunların evlerine gittiğimde de aile huzurlarının bozulduğunu hissettim. Babam bizi sürekli dövüyordu, hortumla dayak attığı günler oldu.

Ağabeyimin evine gidiyorum, yengem benden rahatsız oldu. Ağabeyimin aile huzurunu bozmak istemedim. İstanbul'a geldim. 5 aydır metrobüs, otobüslerde kalıyorum. İstanbul'da tanıştığım iki kız arkadaşım var. Zaman zaman onların evinde kalıyorum. Özellikle simitçi olan, çok iyi bir kadın.

Çamaşırlarımı onun evinde yıkıyorum. Polis bir seferinde beni karakola aldı. Anlattıklarımı dinledi, hak verdiler. Beni bir kadın sığınma evine götürdüler. Kalabileceğim bir yer değildi. Metrobüs seferleri sabaha kadar sürüyor. Genelde geceleri metrobüste uyuyorum. Ben kendimi korumaya çalışıyorum."

Kendisine hiçbir devlet kurumunun yardımcı olamayacağını söyleyen kadın, İETT otobüsleri ve geceleri de Beylikdüzü-Söğütlüçeşme arasında sürekli sefer yapan metrobüsleri 'sığınma yeri' olarak kullandığını söyledi.

AVCILAR’DA OTOBÜSTEN İNİP UZAKLAŞTI

Otobüs Tahtakale Mahallesi'ndeki Şahintepe durağından Avcılar merkezindeki Marmara Caddesi'nin yanına saat 22.00 sıralarında geldiğinde ise ismini vermek istemeyen kadın, arka kapıdan indikten sonra hızlı adımlarla uzaklaştı. Genç kadın, akşam karanlığında bir süre kendisini izleyen olup olmadığından emin olmak için sürekli arkasına baktıktan sonra araç trafiğine kapalı caddede yürüyüp gözden kayboldu.

ŞOFÖR ANLATTI: BEN NE YAPACAĞIM?

İETT şoförü Gökhan Kurşun da kadına otobüste rastlayanlardan sadece biri. Avcılar'da Cihangir Mahallesi'ndeki ilk hareket noktasında saat 11.00'de devraldığı otobüsünde defalarca sefer tamamlanmasına rağmen inmeyen kadını, polise haber verdiğini söyledi.

Gökhan Kurşun "Kadındır diye indirmek istemedim. Zorla indirmeye kalksam, bağırsa olay bende bitecek. Söylediğine göre sabaha kadar metrobüsle gitmiş gelmiş, yorgun halde arkada uyuyor. Sefer sonunda çay, sigara, yemek verdim. 'Yolda kaldım' dese 5-10 lira veririm, gönderim. Son servisim gece yarısı. Ben ne yapacağım? Kadın haliyle bırakamam. Sen bırakabilir misin vicdanen?" diye konuştu.

KAYNAK: DHA

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2019, 12:18
YORUM EKLE

banner117

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.