Alabalık üretimi devam ediyor

Alabalık Üretim ve Yetiştirme İstasyonu, ‘Doğal Alabalık Üretimi, Yetiştirilmesi ve Orman İçi Sularının Balıklandırılması Projesi’ kapsamında Türkiye’ye hizmet veriyor.

Alabalık üretimi devam ediyor
banner150

 

Trabzon’un Maçka ilçesi Altındere Vadisi Alabalık Üretim ve Yetiştirme İstasyonu, ‘Doğal Alabalık Üretimi, Yetiştirilmesi ve Orman İçi Sularının Balıklandırılması Projesi’ kapsamında Türkiye’ye hizmet veriyor. 

 

Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğü Trabzon Şube Müdürlüğü görev alanında pilot istasyon olarak faaliyetini sürdüren Maçka Altındere Vadisi Doğal Alabalık Üretim İstasyonu, “Doğal Alabalık Üretimi Yetiştirilmesi ve Orman içi Suların Balıklandırılması” projesi kapsamında, yurt genelinde 18 ile (Ardahan,  Artvin,  Rize, Ordu, Trabzon,  Giresun, Gümüşhane, Tunceli, Bolu, Bayburt, Erzincan, Erzurum , Sakarya ,Zonguldak, Tekirdağ, Konya, Kahramanmaraş, Kayseri) 48 su kaynağında çalışmalarına devam ediyor.

 

 

Türkiye genelinde yürütülen çalışmalarda, farklı illerdeki su kaynaklarına, 2006- 2014 yılları arasında  toplam 7 milyon 449 bin adet yavru alabalık salımı yapılırken, düzenli olarak beslenme durumları ve hastalık kontrolleri yapılmakta olan doğal alabalık yavruları, salım boyu olan 4-6 cm’e (6-8 aylık) ulaştıktan sonra anaçlarının alındığı su kaynaklarına salımı gerçekleştiriliyor.

 

Trabzon genelinde Uzungöl (Demirkapı Deresi), Demirkapı Aygır Göleti, Maçka Meryemana Deresi, Akçaabat, Araklı Karadere, Şalpazarı Geyikli Deresi olmak üzere 7 su kaynağında süren çalışmalarda toplam 1 milyon 89 bin  adet yavru balık doğaya salınırken, doğaya bırakılan balıkların takibi ve yapılan balıklandırmanın akademik gözlemleri Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi ile birlikte yapılıyor.

 

 

KTÜ Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi ile imzalanan protokol kapsamında İzleme Kontrol Projesi uygulamaya konulurken, proje kapsamında Demirkapı Deresine 5 bin adet, Maçka Meryemana Deresi’ne 5 bin adet olmak üzere toplamda 10 bin yavru balık markalanarak doğaya salınarak takibe alındı. İki yıl sürecek Alabalık İzleme ve Takip Projesi ile “boya-marka” yöntemi kullanılarak akarsulara bırakılan doğal alabalık yavrularının doğal ortama yerleşimi ve uyumu, beslenmesi, büyüme periyotları ve göç hareketlerinin izlenmesi amaçlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2015, 11:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.