AFAD'dan sondakika tropik fırtına uyarısı

AFAD'dan sondakika tropik fırtına uyarısı
banner150

AFAD, resmi sosyal medya hesabından yayımladığı broşürlerle "tropik  fırtına" öncesi, sırası ve sonrasında vatandaşları önlem almaları konusunda  bilgilendirdi. AFAD, fırtına öncesinde alınması gereken önlemlere ilişkin şu  bilgileri verdi:

"Tropik fırtınanın gelmesine 18-36 saat kala fırtına güncellemelerine  ve acil durum talimatlarına hızlı erişim için internet erişiminizin olduğuna emin  olun.

Evinizin dışında tehlike yaratabilecek nesneleri kaldırın. (Bahçe  mobilyası, çöp kutuları gibi), evinizdeki tüm pencereleri kapatın. Hava durumu güncellemelerini ve acil durum talimatlarını almak için  televizyon ve radyonuzu açın. Cep telefonunuzu şarj edin."

SON 6 SAAT KALA... 

AFAD'ın uyarıları arasında 6 saat kala yapılması gerekenler ise şöyle  sıralandı:

"Tahliye için önerilen bir alanda değilseniz, evde yada bulunduğunuz  yerde kalmayı planlayın, arkadaşlarınızın ve ailenizin nerede olduğunuzu  bilmesini sağlayın. Pencerelerden, kapılardan uzak durun. Yiyeceklerinizin uzun  süre kalabilmesi için buzdolabınızı en soğuk ayara getirin. En son hava durumu  güncellemelerini ve acil durum talimatlarını almak üzere televizyon ve radyo  yayınlarını sık sık takip edin.

Bölgenizin risk durumunu öğrenin. Fırtına uyarılarını takip edin. Afet  ve acil durum çantası edinin. Dışarıda bırakılan sabit olmayan, camın kırılmasına  neden olabilecek nesneleri kaldırın. Balkondaki ve çatılardaki eşyalarınızı  sıkıca sabitleyin. Kapı ve pencereleri kapatın ve sağlamlaştırın. Çatı katı veya  tavan arasındaki kapıları kapatın, sürgüyle emniyete alın. Kepenkleri ve  panjurları kapatın ve sabitleyin.

Aracınızı kapalı garaja park edin; dışarıda bırakıyorsanız ağaç, çit  ve duvarlardan uzağa park edin. Ani su basması riskine karşı hazırlıklı olun.  Aşırı ve ani yağışlardan dolayı sel olabileceğinden bodrum ve alt katlarda  bulunmayın. Önemli belgelerinizi su geçirmez poşetlere koyun. Bacalarınızı  sağlamlaştırın. Evcil hayvanları içeri alın. Afetlere karşı konutunuzu, iş  yerinizi ve aracınızı sigortalatın."

Fırtına sırasında yapılması gerekenlere ilişkin de önemli uyarılarda  bulunan AFAD, şu bilgileri paylaştı:

"Mevcut acil durum bilgi ve talimatlarını dinleyin. Pencerelerden uzak  durun. Tahliye uyarısı yapıldığında derhal uygulayın. Bina ve ağaçlardan uzak  durun. Fırtınaya yakalandıysanız güvenli ve kapalı bir yere gidin. Aşırı ve ani  yağışlardan dolayı sel olabileceğinden, bodrum ve alt katlarda bulunmayın. Taşkın  sularda yürümeyin, araç kullanmayın. Köprülerden uzak durun. Fırtına esnasında  araç kullanmayın. Acil değil ise yolculuk yapmayın. Araç kullanmak zorunda  kaldıysanız köprü ve viyadükleri kullanmayın, alternatif yolları deneyin."

Bilgi ve talimatlar için yetkililerin açıklamalarının beklenmesi ve  tehlikenin geçtiğini öğreninceye kadar dışarı çıkılmaması gerektiğine işaret eden  AFAD, fırtına geçtikten sonra yapılabileceklerle ilgili ise şu ayrıntıları verdi:

"Dışarıya çıkmanız halinde koruyucu kıyafet giyin. Duvar, bina ve  ağaçların yakınında yürümeyin, durmayın. Yere düşmüş ya da sallanan elektrik ve  telefon kablolarına dokunmayın. Islak ise veya suda duruyorsanız elektrikli  ekipman kullanmayın. Yeraltı güç hatları suyu elektriksel olarak şarj  edebileceğinden su birikintilerinden uzak durun. Sel sularının temas ettiği  yiyecek, içecek ve eşyalardan uzak durun. Komşu ve yakınlarınızın güvende  olduğuna emin olun. Telefon sistemleri acil durumlarda yoğun olacağından  yakınlarınız ile sms (mesaj) yoluyla iletişim kurun. Çağrılarınızı sadece acil  durumlarda yapın. Fotoğraf çekerek herhangi bir maddi hasarı belgeleyin."

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2018, 18:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.