banner232

Abdülkadir Selvi'nin Erkam Yıldırım yazısı olay oldu! Maskeler gümrük kayıtlarında yok çünkü...

Sedat Peker'in Erkam Yıldırım'la ilgili iddiaları sonrası Binali Yıldırım, ''Oğlum oraya maske ve test kiti dağıtmaya gitti'' dedi. Gümrük kayıtları tartışma çıkardı. Abdülkadir Selvi köşe yazısında, Erkam Yıldırım'ın yanında taşıyabileceği kadar test kiti ve maske götürdüğü için gümrük kayıtlarına girmediğini yazdı.

Abdülkadir Selvi'nin Erkam Yıldırım yazısı olay oldu! Maskeler gümrük kayıtlarında yok çünkü...

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Sedat Peker’in ‘kokain’ kaçakçılığı suçlamasına karşı “Venezuela’ya maske ve test kiti yardımı götürdü” diye savunulan eski başbakan Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım’ın bu ülkeye götürdüğü test kiti ve maskenin ‘yolcunun yanında taşıyabileceği miktarda’ olduğu için gümrük kayıtlarında yer almadığını belirtti.

YouTube hesabından videolar yayınlamaya başlayan Peker, bir videosunda, Erkam Yıldırım’ın ‘kokainin yeni güzergahını belirlemek için geçen aylarda Venezuela’ya gittiğini’ öne sürmüştü. Binali Yıldırım ise oğlunun bu ülkeye 'sağlık malzemesi dağıtmak için gittiğini', uyuşturucuyla kendilerinin yan yana getirilemeyeceğini söylemiş, Peker hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Gümrük kayıtlarında Yıldırım’ın Venezuela’da bulunduğu 1 Ekim-31 Aralık 2020’de Türkiye’den bu ülkeye maske sevkiyatı yapılmadığı ortaya çıkmış, aynı dönemdeki 1500 adetlik test kiti sevkiyatınınsa, Yıldırım ile bağlantısı bulunmayan iki firma arasındaki ticari faaliyet olduğu belirlenmişti.

‘Yanında taşıyabileceği miktarda’

Abdulkadir Selvi ise bugünkü köşe yazısında, Erkam Yıldırım’ın ‘sağlık yardımı’nın neden gümrük kayıtlarında yer almadığını şöyle anlattı: “Erkam Yıldırım’ın yardım maksadıyla götürdüğü test kiti ve maskenin yolcunun yanında taşıyabileceği miktarda olduğu için gümrük kayıtlarında yer almadığı ifade edildi.”

Selvi bu bilgi için herhangi bir kaynak göstermedi.

50 maske sınırı

Uzmanlar, yurt dışına çıkarılacak 50 adedin üstündeki maske için kanunda belirlenen prosedürün yerine getirilmesinin zorunluluk olduğunu ve ihracat işleminin Ticaret Bakanlığı’nın gümrük kayıtlarında yer alması gerektiğini belirtiyor.

Kanunen, başka bir ülkeye maske göndermek isteyenlerin Türkiye’den çıkaracağı sayıya eşit miktarda maskeyi Devlet Malzeme Ofisi’ne (DMO) hibe etmesi gerekiyor. DMO, hibe miktarını Sağlık Bakanlığı’na bildiriyor ve sonra aynı miktarda maske için ihracat ön izni veriliyor. Alternatif olarak, sağlık bakanının ‘yazılı oluru’yla özel ihracat izni alınabiliyor. Bu prosedür izlenerek yapılan maske ihracatı da gümrük kayıtlarında yer alıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2021, 17:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ede
Ede - 5 ay Önce

Yanında tasyacagi kadar test kiti ne işe yarayacak mış,

Mahmut
Mahmut - 5 ay Önce

Oğlanın tipine bak be bundan bi şey olmaz ne günlere geldik be kimin eli kimin cebinde hey yavrum hey ver mehteri ver

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.