9 lirayla geldi, İş kadını oldu!

Mersin'den İstanbul'a cebinde sadece 9 lirayla gelen ve ev kiralayacak parası olmadığı için Fatih Camisi'nin bahçesindeki banklarda kızıyla sabahlayan, evlerde, otellerde aşçılık yapan Gül Gürsel Altınöz, Fatih'te açtığı kahke imalathanesini 10 yıldır başarıyla işletiyor.

9 lirayla geldi, İş kadını oldu!
banner150

Mersin'de tekstil işi yapan varlıklı bir ailenin kızı olarak 1959  yılında dünyaya gelen Altınöz, genç yaşında bir iş adamıyla dünya evine girdi.
 
Altınöz'ün eşi ve babası, o dönem yaşanan ekonomik krizden olumsuz  etkilendi. Altınöz, anne babasını kaybettikten sonra eşinden de boşandı ve 16  yaşındaki kızını da yanına alarak 2002 yılında İstanbul'a geldi. Cebinde 9 milyon  lirayla (TL'den 6 sıfır atılmadan önce) geldiği İstanbul'da ev kiralayacak parası  bile olmayan Altınöz, kızıyla Fatih Camisi'nin bahçesindeki banklarda, internet  kafelerde sabahladı.
 
Evlerde ve otellerde aşçılık yaparak kendisi ve kızının karnını  doyuran Altınöz, Fatih'te küçük bir ev kiraladı. Kızının üniversiteyi  kazanmasının ardından masrafları artan ve bu nedenle Fatih'teki bir kahke (bir  çeşit yöresel kurabiye) imalathanesinde çalışmaya başlayan Altınöz, azmi ve  başarısı sayesinde kısa süre sonra çalıştığı iş yerinin yüzde 50 ortağı oldu.
 
Kendi işini kurmayı kafasına koyan Altınöz, 10 yıl önce Fatih Hırka-i  Şerif Mahallesi'nde kendi kahke imalathanesini açtı. Başarılı çalışmasının  ardından aynı mahallede ikinci iş yerini de açan ancak bir süre sonra birini  kapatmak zorunda kalan Altınöz, halen imalathane ve satış yaptığı iş yerinde  faaliyetini sürdürüyor.
 
"Başardım demek istemiyorum"
 
AA muhabirine başarı hikayesini anlatan Altınöz, 15 yıl önce cesur bir  kararla kızıyla İstanbul'a geldiklerini, cebinde 9 lira olduğunu ve zorlu hayat  hikayelerinin o gün başladığını söyledi.
 
İstanbul'a her yeni gelen insanda olduğu gibi kendisinin de korku  taşıdığını aktaran Altınöz, "Mevla'ya sığındım, yardım etmesini ve doğru yolu  göstermesini istedim. Alim isterseniz alimle, zalim isterseniz zalimle  karşılaşırmışsınız. Biz iyi insanlarla karşılaştık çok şükür." dedi.
 
İstanbul'da çok zorluklar çektiğini ve bedeller ödediğini anlatan  Altınöz, şöyle devam etti:
 
"Her şeye rağmen bir hedef belirledim kendime. Yemeğe ve pastaya karşı  büyük bir zaafım vardı ama bugüne kadar hiç çalışmamıştım. Bir lokantada  bulaşıkçılık yapmaya başladım. Bana 'Sen aşçılıktan da anlıyorsun, bize yemekte  yardım et' dediler. Lokantada aşçılığın yanı sıra evlerde, otellerde de aşçılık  yaptım. Fatih'te kahke imalathanesi ve satışı yapan bir iş yerine girdim.  Başarılı çalışmam sayesinde kısa sürede yüzde 50 ortak oldum. Kahkenin hikayesi  doğru yol anlamına gelir. Kendi çapımızda bir imalathane açtım ve büyük  sorumluluklar alarak başladım işe. Hem imalat hem de satış yapmaya başladım.  İkinci dükkanı açtım ama ekonomik nedenlerden dolayı 2014'te bu iş yerini  kapatmak zorunda kaldım. Şu anda tek imalathaneyle işe devam ediyorum."
 
"Başardım demek istemiyorum" diyen Altınöz, geldiği noktanın kendisini  tatmin etmediğini, daha başarılı işlere imza atmak için aralıksız çalıştığını  anlattı.
 
Gül Gürsel Altınöz, tüm kadınların iş hayatında cesur olması,  girişimci ruhuyla hareket etmesi gerektiğini ifade ederek, bu şekilde akıllı  yatırımla kadınların mutlaka başarıya ulaşacaklarını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2017, 13:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.