2023'te ilk defa oy kullanacak seçmenin oy tercihi belli oldu!

MetroPoll araştırma firması, eğer bir erken seçim kararı alınmazsa, 2023 yılında yapılacak seçimlerde ilk kez oy kullanacak olan seçmenin nabzını tuttu. İşte ilk kez oy kullanacak seçmenleri kapsayan son seçim anketinin sonuçları...

2023'te ilk defa oy kullanacak seçmenin oy tercihi belli oldu!

MetroPOLL Araştırma'nın anketine göre, 2018'deki milletvekili seçimlerinde yaşı tutmadığı için oy kullanmayanların ilk tercihi yüzde 33 ile CHP olurken, ikinci tercihi yüzde 24 ile AK Parti, üçüncü tercihi de yüzde 6,5 ile MHP oldu. 

Tüm seçmenin yüzde 3,8'ine denk gelen ilk kez oy kullanacakların ilk tercihi yüzde 33'le CHP oldu. AK Parti yüzde 24 ile ikinci sırada yer aldı. AK Parti'yi yüzde 6,5'la MHP, yüzde 4,1'le İyi Parti ve yüzde 3,9'la HDP takip etti. Kararsızların oy oranı ise yüzde 8,9 oldu.

2018 seçimlerinde yaşı tutmasına rağmen oy kullanmayanların tercihlerinde ise ilk sırada yüzde 15'le yine CHP geldi. CHP'yi yüzde 10,7'yle MHP takip ederken AK Parti'nin oranı ise 6,6 oldu. Kararsızların oy oranı ise 12,6 olarak ölçüldü.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mahmut
Mahmut - 5 gün Önce

Çok doğru anket olmuş

SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.