banner232

2021 Yılı Yatırım Programı Resmi Gazete'de yayımlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasını taşıyan "2021 Yılı Yatırım Programı" Resmi Gazete'de yayımlandı.

2021 Yılı Yatırım Programı Resmi Gazete'de yayımlandı

2021 Yılı Yatırım Programının Kabulü ve Uygulanmasına Dair  Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Programda, merkezi yönetim bütçesi kapsamındaki kuruluşlar, KİT,  özelleştirme kapsamındaki kuruluşlar, döner sermayeli kuruluşlar ve sosyal  güvenlik kuruluşlarının projeleri yer aldı. Mahalli idarelerin ise yalnızca dış  kredi ile finanse edilen projelerine programda yer verildi.

2021 Yılı Yatırım Programı hazırlıklarında 11. Kalkınma Planında yer  alan temel politikalar, 2021-2023 dönemi Orta Vadeli Program ve Mali Plan'da yer  alan politika ve öncelikler ile bütçe büyüklüklerinin dikkate alındığı görüldü.  Yatırım Programı hazırlıklarında 11. Kalkınma Planı öncelikli sektörlerine  yönelik kamu yatırımları öne çıktı.

Proje bazında ödenek teklif ve tahsislerinde, devam eden projelerden  en kısa sürede tamamlanabilecek projelere, yeni projelerde azami oranda seçici  olunarak, ekonomik ve sosyal katkısı en yüksek ve acil hizmet ihtiyacını  karşılayabilecek yatırımlara öncelik verildi.

 Programda yer alan projelere 138,3 milyar lira ödenek

2021 yılında kamu kurumları tarafından yürütülen 3 bin 91 projeye  138,3 milyar lira ödenek tahsis edildi.

Yatırım Programı kapsamında gerçekleştirilmesi planlanan 138,3 milyar  liralık yatırımın yüzde 67,5’inin Merkezi Yönetim Bütçesi kapsamındaki  kuruluşlar, yüzde 31,5’inin KİT ve özelleştirme kapsamındaki kuruluşlar, yüzde  0,9’unun döner sermayeli kuruluşlar ve sosyal güvenlik kuruluşları tarafından  gerçekleştirilmesi programlandı.

En yüksek paylar ulaştırma-haberleşme ve eğitim sektörüne

2021 Yılı Yatırım Programı kapsamındaki yatırım ödeneğinden en yüksek  payı yüzde 30,7 ile ulaştırma-haberleşme sektörü yatırımları aldı.

Eğitim yatırımlarının payı yüzde 14,3, enerji yatırımlarının yüzde  12,2, madencilik yatırımlarının yüzde 10,4, tarım yatırımlarının yüzde 8,7 ve  sağlık yatırımlarının yüzde 7,5 oldu. İmalat, turizm, konut, içmesuyu ve  kanalizasyon, teknolojik araştırma, çevre gibi diğer sektörlerin toplam payı ise  yüzde 16,2 oldu.

Merkezi Yönetim Bütçesi kapsamındaki kuruluşlardan en fazla yatırım  ödeneği tahsis edilen kuruluşlar 15,1 milyar lira ile Ulaştırma ve Altyapı  Bakanlığı, 13,5 milyar lira ile Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, 13,1 milyar  lira ile Karayolları Genel Müdürlüğü, 11 milyar lira ile Milli Eğitim Bakanlığı  ve 8,6 milyar lira ile Sağlık Bakanlığı oldu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının yatırımları içinde  Gayrettepe-İstanbul Yeni Havalimanı Metro Hattı, Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı  gibi projelerle kent içi ulaşım ön plana çıktı.

Diğer yandan DSİ’nin Türkiye genelinde devam eden tarımsal sulama  yatırımlarına 8,4 milyar lira ödenek tahsis edildi.

KAYNAK: AA

YORUM EKLE

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.