2014 yılı ölüm yılı oldu

Kahramanmaraş’ta yaşanan göçük sonrası hayatını kaybeden Mustafa Yaşar’ın ailesine taziye ziyaretinde bulunan KAŞİP Genel Başkanı Hakan Aydın “2014 yılında 2 bin işçi kardeşimiz öldü. Bu nedenle 2014 yılı ölüm yılı olmuştur” dedi.

2014 yılı ölüm yılı oldu
banner150

 

Kamu Şirket Personelleri Derneği (KAŞİP) Genel Başkanı Hakan Aydın, “2014 yılında 2 bin işçi kardeşimiz öldü. Bu nedenle 2014 yılı ölüm yılı olmuştur” dedi. 

 

Kahramanmaraş’ta geçtiğimiz hafta yaşanan göçük sonrası hayatını kaybeden Mustafa Yaşar’ın ailesine taziye ziyaretinde bulunan KAŞİP Genel Başkanı Hakan Aydın, Genel Başkan Yardımcısı Dış Teşkilat Başkanı Suphi Karatoprak ile Kamu Taşeron Şirket İşçileri Dernek Başkanı Bayram Akdere, olaydan yaralı kurtulan Mehmet Purtaş’a da geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Ziyaretlerin ardından basın açıklaması yapan KAŞİP Genel Başkanı Aydın, 2014 yılının ölüm yılı olduğunu söyledi. Aydın, şunları söyledi:

 

“Asgari ücrete gelen zam işçi ölümlerinin karşılığı değildir. Türkiye’de iş sağlığı ve güvenliği yasalarının daha iyi şekilde uygulanması sonucunda bu kazalar yaşanmayacak. 2014 yılı ölümlü bir yıl olmuştur Türkiye için. Türkiye taşeron işçisi bu yıl en büyük kayıplarını vermiştir. 2 bin kadar ölen kardeşimiz var 2014 yılında. Burada taşeron işçilerinin ne kadar kötü şartlar altında çalıştığı ortaya çıkmıştır. Bunlarla ilgili gerekli düzenlemelerin yapılacağından umutluyuz. Taşeron işçilerle ilgili çıkan torba yasada artık sendikalara üye olma, sendika kurma ve sendikal mücadele verme hakkı başlamıştır. İşçi kardeşlerim bundan sonraki süreçte dernek çatısı altında sendikalaşma suretiyle legal mücadelelerini sürdürmelidir.

 

Önümüzdeki hafta Ankara’da 81 vilayetin taşeron işçi dernekleri birleşerek bir taşeron işçi platformu kuracak ve bu platformla sendika hakkı doğacaktır. Büyükşehir belediye başkanımızla birlikte taşeron işçi kardeşimizin ailesini ziyaret ederken, karşımıza çıkan en önemli sorun iş güvenliği ve yaslarının uygulanmadığı. Ölümlerin çoğunun bu nedenle kaynaklandığı ortaya çıkmıştır. Ermenek’te, Soma’da, Şırnak’ta ve Zonguldak’ta yaşadığımız olaylar kendini gösteriyor. İş güvenliği ve yasalarının yeterli düzeyde uygulanmadığından ölümlerin, yaralanmaların ve sakatlanmaların meydana geldiğini, yetim ve öksüzlerin ortaya çıktığını görüyoruz. Artık Türkiye milenyum çağında kendini ilkel şartlardan kurtararak daha teknolojik tesislerle, insanı koruyan yasalarla iş dünyasını geliştirmelidir.”

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2015, 09:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.