2 metrelik Serap tedaviyi kabul etmemiş

Erzurum'da 2 metre boyu ve çeşitli hastalığı nedeniyle toplum içinde sıkıntı yaşayan Serap Demir'in ilgili kurumlarca planlanan tedavileri kabul etmediği bildirildi

2 metrelik Serap tedaviyi kabul etmemiş

Erzurum Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünde, aynı kurumun  İl Müdürü Cemil İlbaş, İl Sağlık Müdürü Mahmut Uçar ve Erzurum Valiliği Sosyal  Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf Müdürü Haluk İlhan'ın katılımıyla basın toplantısı  düzenlendi.

Uçar, toplantıda yaptığı konuşmada, Serap Demir'in 2013 yılından beri  Erzurum'daki üniversite ve devlet hastanelerine çeşitli hastalıklarından dolayı  başvuruda bulunduğunu söyledi.

Demir'e başvurduğu birimlerce tedavi olanağının sağlandığını  vurgulayan Uçar, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Serap'ın fiziksel ve cinsiyetiyle ilgili çeşitli tanıları mevcut.  Bunları kişisel mahremiyet nedeniyle paylaşamıyoruz.  Serap'ın hastalık  tanılarıyla ilgili ilimizde her türlü tedavisi yapılabiliyor. Serap yakın zamanda  üniversite hastanemizin Kadın Doğum, Üroloji ve Plastik Cerrahi birimlerimizce multidisipliner olarak planlanan tedaviyi daha önceden reddetmiştir."

Uçar, Demir'in hastalığı ve içinde bulunduğu sıkıntılar nedeniyle  sorunlar yaşadığını ifade ederek, kendisine ulaşılması ya da ailenin irtibat  kurması ndilerine ulaşması durumunda psikolojik destek eşliğinde tedavilerinin  yaptırılacağını kaydetti.

Erzurum'da 15 bin kişiye ücretsiz evde bakım ve tedavi hizmeti  sunduklarını dile getiren Uçar, bu tarz hastalara ulaşılması durumunda her türlü  hizmeti vermeye hazır olduklarını aktardı.
Demir ailesine gerekli sağlık ve sosyal destek verildi

Cemil İlbaş da Serap Demir ve ailesiyle yapılan görüşmelerde, genç  kızın  sürekli aynı adreste ailesiyle oturduğunu tespit ettiklerini belirterek,  şu ifadeleri kullandı:

"Demir ailesine kurumuz başta olmak üzere İl Sağlık Müdürlüğü ve  Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesince gerekli sağlık ve sosyal anlamda  destek verilmiştir. Serap Demir 2011 yılı mart ayında evden kaçması sonrası   sağlık tedbirleri  kapsamında 5 ay kurumuzda kalmış ve ailenin talebi üzerine  aileye teslim edilmiştir. Ailede 3 engeli kardeş var. Ekim 2011  itibarıyla  kardeşinin adına anneleri evde bakım ücreti almakta ve bu kapsamda aileye 2011 yılından itibaren 52 bin 310 lira ödenmiştir."

Devlet ailenin diğer engelli çocuklarına yardım etmiş 
Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünün Demir ailesinin  engelli diğer çocukları için de 2013 yılı itibarıyla sosyal ve ekonomik destek  kapsamında 34 bin lira destek sağladığını belirten İlbaş, Serap Demir ve ailesine  kurum ve kuruluşlar hakkında detaylı bilgilendirmelerin anlatıldığını kaydetti.

Erzurum'da her ay düzenli olarak 7 bin 905 kişiye kişi başı bin 179  lira hasta bakım ücreti verildiğini anlatan İlbaş, "Serap kızımız ile dün telefon  görüşmesi yapıldı. Serap'a detaylı bilgilendirme yapılmasına rağmen kendisi  'hiçbir şekilde kurumların hizmetini istemediği, kurum hizmetlerini bildiğini ve istediği zaman ilgili kurumlara ulaşabileceğini' ifade etti. Devletimiz başta  Serap kızımız olmak üzere sosyal politikalar kapsamında bütün vatandaşlarına devlet ilkesi gereği  kol kanat germektedir. Sosyal politikalar kapsamında İnsan  hakları temelli sosyal politikalar üretme, geliştirme ve uygulamada ülkemiz dünyanın sayılı ülkeleri arasındadır."

Demir ailesi her ay devletten sosyal yardım alıyor

Vakıf Müdürü İlhan da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca aileye  Serap Demir ve iki engelli kardeşi için aylık bin 301 lira engelli aylığı ve 35  lira şartlı eğitim yardımı yapıldığını aktardı.

Aileye gıda, kömür ve nakdi yardımların yapıldığını anlatan İlhan,  ailenin müracaatları kapsamında ise 2018 yılının mart ve nisan aylarında  kendilerine bin 250 lira yardım yapıldığını kaydetti.

İlhan, ailenin çeşitli nedenlerle devletten aldığı düzenli sosyal  yardımların aylık toplamının 3 bin 355 lira olduğunu sözlerine ekledi.

KAYNAK: AA

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2018, 15:18
YORUM EKLE

banner75