152 ülkede 5 milyon Türk vatandaşı yaşıyor!

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarıyla ilgili rakamlar paylaşıldı. Buna göre; Butan, Tonga ve Tuvalu'da hiç Türk yok.

152 ülkede 5 milyon Türk vatandaşı yaşıyor!
banner150

152 ülkede 5 milyon Türk vatandaşı yaşıyor

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, yurt dışında yaşan Türklerle ilgili olarak TBMM Başkanlığı'na 2018 yılında çok sayıda soru önergesi verdi.

Tanrıkulu'nun önergelerini toplu olarak 14 Ocak 2019'da yanıtlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, verdiği cevapta yurt dışındaki vatandaşların sayısının ülkelere göre dağılımını da paylaştı.

EN ÇOK TÜRK ALMANYA'DA

52 ülkeyi kapsayan tabloda 5 milyon Türkün yurt dışında yaşadığı, en çok Türk vatandaşının yer aldığı ülkenin ise 2 milyon kişiyle Almanya olduğu görülüyor.

TÜRK'ÜN OLMADIĞI 3 ÜLKE

Butan, Tonga, Tuvalu'da hiç Türk yaşamazken; Ermenistan, Paraguay, Ekvator Ginesi, El Salvador, Nijerya, Cape Verde, San Marino, Bolivya, Suriye, Monako, Kuzey Kore, Liberya, Belize, Galler, İzlanda, Kanarya Adaları, Kuzey İrlanda, Jamaika, Honduras, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Barbados, Andorra, Tayvan, Togo ve Uruguay'da yaşayan Türk vatandaşlarıyla ilgili verinin bulunmadığı ifade edildi.

Önerge yanıtındaki tabloya göre yurt dışındaki Türk vatandaşı sayısı şöyle:

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2019, 15:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.