banner232

Zeytin ağaçları davayı kazandı, Kipaş kaybetti

İzmir'in Seferihisar ilçesinin Orhanlı köyünde Karen Kahramanmaraş Jeotermal Elektrik Üretim tarafından yapılmak istenen 2 adet sondaj kuyusu projesi için verilen ÇED Gerekli Değildir kararına karşı, asırlık zeytin ağaçlarını korumak için dava açan köylüler, davayı kazandı.

Zeytin ağaçları davayı kazandı, Kipaş kaybetti

BirGün'ün haberine göre; İzmir Seferihisar’da yüzlerce yıllık zeytin ağaçlarıyla dolu bir vadide bulunan Orhanlı köyü, jeotermal enerji santrali (JES) projelerinin tehdidi altında. Geçimini zeytincilikle karşılayan yöre halkı bir Kadim Üretim Havzası olan köylerindeki yaşamı tehdit eden JES projelerine karşı yaşam alanlarını savunmayı sürdürüyor.

Kipaş Holdinge bağlı Karen Kahramanmaraş Jeotermal Elektrik Üretim A.Ş tarafından yapılmak istenen 2 adet jeotermal arama sondaj kuyusu İçin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği ‘ÇED Gerekli Değildir’ ve ÇED kapsam dışı kararına karşı 99 köylü ve Orhanlı Köyü Kültür Doğa Gençlik ve Spor Kulübü Derneği açtığı davayı kazandı. İzmir 3. İdare Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme, verilen kararları iptal etti. Mahkeme kararında zeytin ağaçlarının ve yaşam alanlarının korunmasının oldukça önemli olduğunun altı çizildi.

Köylülerin açtığı dava sonucu, İzmir 3. İdare Mahkemesi tarafından atanan bilirkişi heyetinin raporunda yer alan bilgilere göre; projenin yüzey ve yeraltı sularıyla tarımsal ürünlerin ve toprağın kirletme riski olduğu vurgulandı. Ayrıca raporda, sondaj alanının yerinin doğru olmadığı, sondaj kuyularının yerleşim yerlerine yakın olması nedeniyle ağır metallerin ve çıkan gazların çevreye ve halk sağlığına zarar verebileceği gibi önemli tespitler ışığında verilen mahkeme kararına göre JES projesinin ÇED Yönetmeliği kapsamı dışında yapılamayacağı belirtildi.

JEOTERMAL PROJELERİNE GEÇİT VERMEYECEĞİZ

Mahkeme kararı ardından köy sakinleri adına konuşan Orhanlı Köyü Kültür, Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Hasan Tahsin Akçil, “Geçimini zeytincilikle sağlayan biz Orhanlı köyü sakinleri, İzmir 3. İdare Mahkemesi tarafından verilen iptal kararını büyük bir mutlulukla karşıladık. Köyümüz asırlık zeytin ağaçlarıyla iç içe geçmiş, temiz havası ve suyuyla bugün Türkiye’nin göç vermeyen ender köylerinden birisi. Ürettiğimiz zeytinyağı bütün dünyanın en lezzetli zeytinyağları arasında tescil edilmiş durumda. Ürettiğimiz organik sebze ve meyveler ise ülkemizin her yerindeki insanların sofralarında sağlıklı gıda olarak ulaşıyor. Verilen bu karar, mücadelemizde ne kadar haklı olduğumuzu gösteriyor. Çocuklarımızın geleceği için yaşam alanımız olan bu vadideki bütün jeotermal projelerine karşı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

ŞİRKET USULSÜZCE ZEYTİN AĞAÇLARINI KATLETTİ

Öte yandan davayı kazanan Orhanlı köylüleri, proje sahibi şirketin hukuksuz olarak yürüttüğü çalışmalara tepkili. Hukuka aykırı işlemlere karşı açtıkları davayı kazanan köylüler, şirketin bundan önce köyün düğün ve piknik alanlarını hiçbir yasal izin olmadan şantiye alanı yaparak işgal etmesine tepki göstermiş, tepkiler sonucunda şantiye alanı Seferihisar Belediyesi yetkililerince kaldırılmıştı. Daha sonra aynı şirketin köylülerin tapulu arazilerinden ve orman içinden yine hukuk dışı yollarla ve izinsiz olarak yol açmaya çalışması üzerine, arazilerini tellerle çevirmek zorunda kalan köylüler, şirket yetkilileri hakkında Seferihisar Savcılığı’na suç duyurusunda bulunmuşlardı. Ayrıca 26 adet asırlık zeytin ağacını kesen şirket hakkında şikayette bulunan Orhanlı köylüleri, atalarından miras aldıkları zeytin ağaçlarını yok eden şirkete karşı tepkilerini dile getirmişti.

(Haberin Kaynağı: BirGün)

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2021, 11:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mahmut
Mahmut - 3 hafta Önce

Hanifi yatacak yerin yok senin dağa kaçak ev yap baraja kaçak oraya git zeytini kes sen ne aç adamsın be yuh sana mezarlık yakın be

SUTCU İMAM TORUNU
SUTCU İMAM TORUNU - 3 hafta Önce

Her yer Maras ve Maras li gibi cevreye dogaya duyarsiz degil..Maras lilara ornek olsun...Vay vicdansiz adam yesili her yerde katletmis vay vayyy....Boşuna dememisler İnsanoglunun gozunu bir avuc toprak doyururmus..

SUTCU İMAM TORUNU
SUTCU İMAM TORUNU - 3 hafta Önce

Her yer Maras ve Maras li gibi cevreye dogaya duyarsiz degil..Maras lilara ornek olsun...Vay vicdansiz adam yesili her yerde katletmis vay vayyy....Boşuna dememisler İnsanoglunun gozunu bir avuc toprak doyururmus..

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.