Van Gölü'nü kirlilikten kurtaracak proje!

Van Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) tarafından Van Gölü'nde yaşanan kirliliğin önüne geçebilmek için hazırlanan proje kapsamındaki çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor

Van Gölü'nü kirlilikten kurtaracak proje!

Yaklaşık 87 milyon liraya ihalesi yapılan ve gölün kirlilikten  kurtarılması için büyük öneme sahip "Van Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma  Tesisi" projesi kapsamında inşaat çalışmaları sürüyor.
VASKİ Genel Müdürü Ali Tekataş ve Doğa Gözcüleri Derneği Yönetim  Kurulu Başkanı Ayşegül Bitiktaş proje çalışmalarının sürdürüldüğü İskele  Mahallesi'ndeki şantiyeyi ziyaret ederek bilgi aldı.

Tekataş, burada yaptığı açıklamada, projenin tamamlanmasıyla teknoloji  ve kapasite olarak Türkiye'nin en büyük ileri arıtma tesisini kuracaklarını  belirterek, "Şu anda Van Gölü kirliliği ile ilgili bir algı çalışması var.  Yüzüncü Yıl Üniversitesi kirlilikle ilgili açıklamayı yaptı. O kirliliğin  sebebinin alglerin patlamasından kaynaklandığını açıkladı." dedi.

Gölde kirliliğin yeni başlamadığını, geçmişten bu yana devam ettiğini  anlatan Tekataş, mevcut arıtma tesisinin yıllar boyunca tam kapasiteli  çalıştırılamadığını vurguladı.

Tekataş, şehrin atıklarının yüzde 75'inin yıllardır arıtılmadan göle  akıtıldığını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Yerel seçimlerin yaklaştığı bir dönemde art niyetli insanların Van  Gölü üzerinden siyaset yapmasını çok çirkin buluyorum. İnsanları yanlış  yönlendirmek kimseye hiçbir şey kazandırmaz. Art niyetli insanların hepsi buraya  gelsinler, yapılan çalışmaları görüp bizlerden bilgi alsınlar. Van Gölü'nün  kurtarılması için gövdemizi taşın altına koyduk. Biraz ellerini vicdanlarına  koysunlar, bu halkı hiç kimsenin kandırmaya hakkı yok."
Halkın parasını halka hizmet için harcadıklarını vurgulayan Tekataş,  "335 milyon liralık borca rağmen bunu yapıyoruz. Hem bu projeleri yapıyoruz hem  de onların (eski belediye yönetimi) bıraktığı borçları ödüyoruz. Van Gölü, Van'ın  ve Türkiye'nin en büyük değeridir. Biz bu değere kıymet veriyoruz." diye konuştu.
Dernek Başkanı Bitiktaş da gölde yaşayan inci kefalinin geleceğinin bu  projeye bağlı olduğunu söyledi.
Van Gölü'nün Türkiye'nin en temiz göllerinden biri olduğuna işaret  eden Bitiktaş, "Arıtma tesisi göl için hayati önem taşıyor. Şu anda kullanımda  olan arıtma tesisi ne yazık ki çalışmıyor. Yeni yapılmaya başlanan tesisin bir an  önce faaliyete geçip tam kapasiteyle çalışması gerekiyor. Gölün korunması için  atılan önemli bir adım olarak görüyoruz." dedi.

KAYNAK: AA

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2018, 13:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.