Uzman isimden çarpıcı deprem yorumu: Bir bina kolay kolay böyle yıkılmaz

ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Sucuoğlu, İzmir'de meydana gele 6.6 büyüklüğündeki deprem sonrası açıklamalarda bulundu.

Uzman isimden çarpıcı deprem yorumu: Bir bina kolay kolay böyle yıkılmaz

ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Sucuoğlu'nun açıklaması şu şekilde:

"Bina deprem yokmuş gibi yapılmış. Bina bu hale gelince, yani kat kat kağıt gibi bu hale geliyorsa taşıyıcı elemanların iş yapmadığını anlıyorsunuz. Bir bina kolay kolay böyle yıkılmaz, isteseniz böyle yıkamazsınız.

Bu bina oranın şartlarına göre tasarlansaydı zaten o zemin etkileri dikkate alınmış olacaktı. Depremde şiddet bölgeden bölgeye değişir büyüklük bir tanedir.

"BURADA BİR ALDIRMAZLIK, BİLGİSİZLİK VAR"
Çok fazla hata var, hangi birine ne kadar ceza verilir bilinmez. Büyük resmin içine koyarsanız deprem bölgesinde yapılması gereken bir binanın şartlarını sağlamıyor. Burada bir aldırmazlık, bilgisizlik var.

"FELAKET OLURDU"
Sadece bu bölgeye ait değil. Bu bölgede sık sık bu depremler yaşanıyor. Menderes Vadisi zaten bu kapasiteye sahip. Eğer bu depremin merkezi İzmir'in içinde olsaydı daha felaket olurdu."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa karaaslan bey'e
Mustafa karaaslan bey'e - 8 ay Önce

Herkesin bildigi ve gectigi kuzey cevre yolu uzerinde sagli sollu yesil alanlar, 100 yildir bag ve bahce olan araziler maalesef betonlasma tehlikesi ile karsı karsıya, müteahitlerin arazi sahiplerini ikna ile punduna getirip de milletin elinden alip beton yapılar dikilme planlari yapilmakta biz arazi sahipleri beyaz maraşlılar olarak istemiyoruz, biz marasta beton ve cok katli bina ruhsati verilmesini artik istemiyoruz bu marasa ihanettir.

Bertizli bekir
Bertizli bekir - 8 ay Önce

Biz marasa bakalım önce cok katlı binalara hala ruhsat veriliyor

SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.