'Türkiye gireceğim derse girer!'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gazetecilerle bir araya geldiği toplantıda Suriye'deki gelişmelere ve Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, ''Türkiye, Suriye'ye gireceğim derse girer'' dedi.

'Türkiye gireceğim derse girer!'
banner150

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

''ABD ile her düzeyde görüşüyoruz. ABD’nin kararını memnuniyetle karşılıyoruz. Türkiye, Suriye'ye gireceğim derse girer. Suriye'den çekilme sürecini ABD ile koordine edeceğiz. ABD'nin Suriye'den çekilmesiyle ilgili gelişmeler YPG'ye hizmet etmemeli.''

CEMAL KAŞIKÇI OLAYI
Çavuşoğlu, Kaşıkçı cinayeti adli bir vaka, suçtur ama Suudi Arabistan ile ikili bir sorun olarak görmüyoruz. Kaşıkçı cinayetiyle ilgili BM soruşturması için bazı ülkelerle görüşüyoruz.'' dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Suriye ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı;

''PKK-PYD ZULMÜNE TERK ETMEYCEĞİZ''
"Bugün Suriye'de yaşanan zulmün tek nedeni; halkın paramparça edilmiş olmasıdır" diyen Erdoğan, "Aynı durum, Irak ve Yemen için de geçerlidir. Libya, Somali ve diğer kan ağlayan coğrafyalar için geçerlidir. Sebebini kendi içimizde aramadıkça bu manzarayı değiştiremeyiz. Biz Suriye'de neden varız? Arap kardeşlerimizin Kürt kardeşlerimizin özgürlüklerini iade için. Suriye Araplarını DEAŞ'ın eline bırakmadığımız gibi Suriye Kürtlerini de PKK/PYD zulmüne terk etmeyeceğiz.'' 

''300 BİNE YAKIN SURİYELİ EVİNE DÖNDÜ''
Bugüne kadar 300 bine yakın Suriyelinin evine döndüğünün altını öizen Erdoğan, ''Ülkemizde hayatlarını sürdüren 4 milyon Suriyeli'ye baktığımızda bu çeşitliliği görebiliriz. Bugüne kadar 300 bine yakın Suriyeli evine döndü. Sadece Türkiye'nin güvenli hale getirdiği bölgeye gitti. Sincar da aynı şekilde güvenli hale gelecek. Suriye'de mesele Arap, Kürt, Türkmen meselesi değil özgürlük meselesidir. Suriye'nin toprak bütünlüğü meselesidir." şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.