Türkiye doğalgaz aramalarına rest !

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs’ta doğalgaz aramaları konusunda: “Bizim de platformumuz var ve sondajlara başlayacağız. Eğer sonbaharda onlar başlarsa, biz de başlarız” sözlerini kullandı.

Türkiye doğalgaz aramalarına rest !
banner150

BUNA KESİNLİKLE MÜSAADE ETMEYİZ

Türkiye'nin dış politikada bir eksen kaymasının söz konusu olmadığını söyleyen Bakan Çavuşoğlu, "Bizim NATO, AB, Rusya ya da ABD'yi tek başına seçmemiz doğru değil" dedi. Kıbrıs konusunda engelleme politikasının devam edeceğini vurgulayan Çavuşoğlu, şöyle devam etti: "Bizim de platformumuz var ve sondajlara başlayacağız. Eğer sonbaharda onlar başlarsa, biz de başlarız. ENI'yi engelledik. Son 3 yılda İtalyanlara ve Eni şirketine 'burada bu işe girmeyin, Türk tarafının hakları garanti altına alınmadan buna müsaade etmeyiz' demiştik. Tabi sürekli engellemek doğru değil. Eğer Rum tarafı tek taraflı adımlar atarsa bu sefer biz de orada sondajlara başlayacağız."

Çavuşoğlu Hollanda ile ilişkiler konusunda "Bizim hiçbir ülke ile problemimiz yok. Biz bir ırka yada ulusa karşı değiliz" dedi.

BAKAN BÜYÜKADA'DA BÜYÜMÜŞ

Avusturya ile yaşanan ikileme dikkat çeken Çavuşoğlu, "Bir tarafta çok olumsuz bir başbakan ve bir tarafta da gençlik yıllarını Büyükada'da geçirmiş çok olumlu bir dışişleri bakanı var. İstanbul'a geldiğinde, 'Ben Türkiye karşıtı da Müslüman karşıtı da değilim. Tam tersi derslerimde İslam medeniyetini de Osmanlı'nın dünya medeniyetine katkılarını da anlattım. İlişkilerimizi de düzeltmek istiyoruz' dedi. Ben de 'memnuniyetle' dedim. En son telefonda tekrar görüştüm. Dedim ki biz size jestler de yapıyoruz. NATO'da engelleri kaldırdık. Efes kazılarını tekrar başlamanızı sağladık ama sizden sürekli olumsuz şeyler geliyor. Bakalım, gelecek yine ağustosta" dedi.

Kaynak: Sabah

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.