Rusya’dan Türkiye için kritik vize açıklaması geldi!

Rus Dışişleri: Moskova bazı kategorideki Türk vatandaşları için vize kolaylığı getirmeye hazır.

Rusya’dan Türkiye için kritik vize açıklaması geldi!

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türk vatandaşlarına yönelik  bazı kategorilerde vizelerin kaldırılmasına hazır olduklarını bildirdi. 

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey  Lavrov’un 10. Büyükelçiler Konferansı kapsamında 13-14 Ağustos'ta Türkiye’ye  gerçekleştireceği ziyarete ilişkin değerlendirmelere yer verildi.

Türk ve Rus liderler başta olmak üzere, iki ülke arasında tüm  seviyelerde düzenli ve karşılıklı güven içerisinde bir ilişki yürütüldüğüne  işaret edilen açıklamada, “İki ülke istihbaratının ve savunma bakanlıklılarının  yanı sıra Lavrov ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu arasındaki  temaslar, Suriye’de ateşkesin korunması ve ülkedeki krizin çözümüne yönelik  süreçte önemli bir rol oynamaktadır” değerlendirmesi yer aldı.


Çavuşoğlu ile Lavrov arasında Türkiye’de yapılacak görüşmede, Suriye  krizinin çözümüne ilişkin konuların ana gündem maddelerinden biri olacağının  vurgulandığı açıklamada, “Görüşmede, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Güney Kafkasya,  Ukrayna ve Karadeniz bölgesi başta olmak üzere bölgesel konular da geniş bir  şekilde istişare edilecek” ifadesi kullanıldı.

Türkiye ve Rusya arasındaki ekonomik ilişkilerin de Lavrov’un  ziyaretinde ele alınacağının belirtildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Ülkelerimiz arasındaki ticaret hacminde yaşanan yükselişi büyük bir  memnuniyetle karşılıyoruz. Görüşmede Akkuyu Nükleer Santrali ve TürkAkım gibi  stratejik öneme sahip projeler de değerlendirilecek. Ziyarette, iki ülke  vatandaşlarının seyahatlerinin kolaylaştırılması da istişare edilecek konular  arasında olacak. Moskova, Türk vatandaşlarına yönelik bazı kategorilerde  vizelerin kaldırılmasına hazır olduğunu teyit etmektedir.”

KAYNAK: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2018, 16:31
banner70
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER