Normalleşmede ilk gün başladı! İstanbul'da kafe ve restoranlar ilk müşterilerini aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine Toplantısı’nın ardından restoran ve kafelerin saat 07.00 ile 19.00 arasında hizmet vereceğini açıkladı. İstanbul’da hazırlıklarını geceden yapan esnaf sabah saatlerinde hizmet vermeye başladı.

Normalleşmede ilk gün başladı! İstanbul'da kafe ve restoranlar ilk müşterilerini aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kafe, lokanta, restoran, tatlıcı, pastane, kıraathane ve çay bahçeleri için kademeli normalleşme kararını duyurdu. İşletmelerin çok yüksek riskli iller haricinde 07.00 ile 19.00 saatleri dışında hizmet verilmesine karar verildi.

İstanbul’da gece saatlerinde temizlik ve hazırlıklarını yapan esnaf, yüzde 50 kapasite şartıyla hizmet vermeye başladı.

'VATANDAŞ KASEDE ÇORBA İÇMEYİ ÖZLEMİŞ'

Esnaf lokantasında ustabaşı olarak çalışan Oktay Karalar, “Vatandaş kasede çorba içmeyi özlemiş. Kasede çorba içmek istiyorlar. Plastik kasede içmek istemiyorlar. Paket servisleri yapıyoruz ama vatandaş memnun kalmıyor. Kasedeki çorbanın lezzetini hiçbir zaman vermez” dedi.

'YÜZDE 50 KAPASİTEDE HİZMET VERMEKTEYİZ'

Gece saat 03.00’e kadar temizlik yaptıklarını ifade eden Karalar, “Vatandaşlarımıza hizmet vermek için saat 07.00’de çorbamızı çıkardık. Vatandaşlarımız çorba içmeyi, sulu yemek yemeyi özlemişler. Yüzde 50 kapasitede hizmet vermekteyiz. 4 kişilik masaya iki kişi oturtuyoruz. Sosyal mesafeyi korumak zorundayız. HES kodunu soruyoruz. Müşteriler masadan kalkıp hesap ödemeye geldikten sonra sosyal mesafeyi korumak zorundayız. Vatandaşlar yemeğini, çorbasını içtikten sonra maskesini takıp, hesabı ödeyip gidiyorlar” dedi.

'ZEVKLE ÇORBA İÇİYORUZ'

Kademeli normalleşmeden dolayı memnuniyetini dile getiren müşteri Necdet Yılmaz, “Çorbayı özlemişiz. Zevkle çorba içiyoruz. Gayet güzel. Açanlara teşekkür ederiz. İnşallah sosyal mesafeye dikkat edildiği müddetçe iyi olacağına inanıyorum. Esnaf için de tabi ki mekanlar kapalıydı. Bizler de kahvaltı yapamıyoruz. Çünkü dışarıda işe gidip geldiğimiz için hep pakette veya elde yiyorduk. Şimdi çorbanın tadını almaya başladık. İyi olur inşallah” dedi.

'İÇİMİZDE BÜYÜK BİR SEVİNÇ VAR, MÜŞTERİLERİMİZİ BEKLİYORUZ'

13 yıldır restoran işleten Kadir Yalçın hazırlıkları tamamladıklarını söyledi. Yalçın, “İçimizde büyük bir sevinç var. Ülkemiz açısından hayırlı olsun. İnşallah normalleşme adına çok daha güzel şeyler olur. Bu karar bizi mutlu etti. Hazırlıklarımız yapıldı. Masalarımızı mesafeli bir şekilde yerleştirdik. Birer sandalye boş olacak şekilde yazılar koyduk. Dezenfektan bıraktık. Şu an hazırız. Müşterilerimizi bekliyoruz. Dükkanımız yüzde 50 kapasite ile çalışacak. Ağırlamak için tüm müşterilerimizi bekliyoruz” dedi.

'ÖNCEDEN PAKET ALIYORDUK ARTIK İNŞALLAH BÖYLE DEVAM EDERİZ'

Sabahın erken saatlerinde kahvaltı yapmak için restorana gelen Cengiz Aşkın, “İnşallah ülkemiz için hayırlı olur. Herkese sağlık diliyorum. Halk olarak tedbirleri elden bırakmayız umarım. Tedbirli şekilde alınan kararları uygularsak daha güzel sonuçlar alacağımıza inanıyorum. Ben ilk günden geldim kahvaltıya. Önceden paket alıyorduk artık inşallah böyle devam ederiz” diye konuştu.

'TATLI, KÜÇÜK BİR HEYECANIMIZ VAR'

Rıdvan Şahinbaş ise, “3 ayı aşkın süredir masa servisine kapalıydık. Cumhurbaşkanımızın dün yaptığı açıklamadan sonra biz de bugün gelip temizliğimizi hazırlığımızı yapmaya başladık. Bu saatten sonra da misafirlerimizi kabul etmeye başlayacağız. Bunun vermiş olduğu tatlı küçük bir heyecan var açıkçası. Tekrar misafirlerimizle bir araya gelmek, onları burada ağırlamak bizim içinde güzel olacak” şeklinde konuştu.

(Kaynak: İHA/DHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.