Milli Savunma Bakanı Akar'dan flaş İdlib açıklaması! 15 Mart'ta başlıyor...

Milli Savunma Bakanı Akar ''Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, barışa giden yolda İdlib’de siyasi çözümle ilgili önemli bir adım atıldı. 15 Mart’tan itibaren M4'te ortak devriyeye başlayacağız. Karayolu boyunca tesis edilecek güvenli koridorun esasları üstünde çalışmaya başladık'' dedi.

Milli Savunma Bakanı Akar'dan flaş İdlib açıklaması! 15 Mart'ta başlıyor...
banner150

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara  Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral  Hasan Küçükakyüz ile dün Suriye sınırının sıfır noktasındaki birliklerde  incelemelerde bulundu. 


İncelemelerinin ardından İdlib’deki faaliyetlerin sevk ve idare  edildiği Hatay'daki 2. Ordu Taktik Komuta Yeri’ne geçen Akar, 2. Ordu Komutanı  Korgeneral Sinan Yayla’dan brifing aldı. Brifing sonrası Akar başkanlığında son  gelişmelerin ve sahadaki durumun ele alındığı toplantı gerçekleştirildi.

Uzun süren toplantı sonrasında değerlendirmelerde bulunan Akar,  İdlib’de dünyanın sessiz kaldığı insanlık dramını sona erdirmek için Türkiye'nin  yoğun çaba harcadığını belirtti.  BM Sözleşmesi'nin 51’inci maddesinde yer alan ''meşru müdafaa hakkı''  ile Adana, Astana ve Soçi mutabakatları çerçevesinde  ateşkesi sağlamak, göçü  önlemek, bölgede yaşanan insanlık dramını sona erdirerek Türk Silahlı Kuvvetleri  (TSK) unsurlarının, halkın ve hudutların güvenliğini sağlamak için İdlib’deki  faaliyetleri  yerine getirdiklerini ifade eden Akar, ''Karşılıklı mutabakatlardan  doğan tüm sorumluluklarımızı garantör ülke olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yerine getirdik, getirmeye devam ediyoruz.'' diye konuştu. 

27 Şubat'taki hain saldırı sonrasında başlatılan Bahar Kalkanı  Harekatı kapsamında birçok hedefin etkisiz hale getirildiğini hatırlatan Akar,  ''Akan kanın durdurulmasını, bölgeye barış, huzur ve istikrarın bir an önce getirilmesini amaçlıyoruz. Bu konuda da son derece kararlıyız.'' dedi

Türkiye ile Rusya arasındaki yapıcı iş birliğinin devam ettiğini dile  getiren Akar, şunları söyledi:

''5 Mart’ta Moskova’da imzalanan mutabakatla ateşkes sağlandı. Sayın  Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, barışa giden yolda İdlib’de siyasi çözümle  ilgili önemli bir adım atıldı.  Bu ateşkesle rejimin ülkemizin ve bölgenin  güvenliğini tehlikeye atan ve insanlık dramına sebep olan saldırılarını  durdurması sağlandı. Mutabakat kapsamında 15 Mart’tan itibaren M4 karayolunda  ortak devriyelere başlayacağız. Kara yolu boyunca tesis edilecek güvenli  koridorun usul ve esasları üzerinde çalışmaya başladık. Bu kapsamda hafta başında bir Rus askeri heyeti Ankara’ya gelecek. Beklentimiz, ateşkesin kalıcı olması,  akan kanın durdurulması, yüzde 81’i kadın ve çocuk olan, yerlerinden, yurtlarından edilen 1 milyonun üzerinde masum insanın dönüşleri için ortamın  sağlanmasıdır.

Bölgede barış ve istikrarın hakim olması için gayret göstermeye devam  edeceklerini vurgulayan Akar, ''Ateşkes ihlaline karşı caydırıcı bir güç olmaya  devam edeceğiz. Ateşkesin yürürlüğe girmesinden bu yana herhangi bir ihlal söz  konusu olmadı. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz.  Ayrıca birliklerimize,  gözlem noktalarımıza ve mevzilerimize yapılacak saldırılara karşı meşru müdafaa  kapsamında en şiddetli karşılığı tereddüt etmeden vereceğimizi de herkesin  bilmesini isteriz.'' dedi.

''Dışarıdan uzman çavuş alınmayacak''

Türk Silahlı Kuvvetlerinin terörle mücadele, hudut güvenliğinin yanı  sıra yurt içi ve dışındaki faaliyetlerini başarıyla sürdürdüğünü ifade eden Akar,  TSK’nın etkinlik, güvenlik ve saygınlığının daha da artırılmasına yönelik  çalışmaların da devam ettiğini belirtti. Personel temini konusu üzerinde önemle durduklarını vurgulayan Akar, ''Uzman çavuşluğun daha etkin, güçlü olması için dışarıdan uzman çavuş  alınmayacak. Daha önce temin edilen sözleşmeli erbaş ve erlerden gerekli  kriterleri sağlayan ve başarılı olanların uzman erbaşlığa geçişi sağlanacaktır.'' diye konuştu.

Akar, sözlerini şöyle tamamladı: ''Ülkemizin ve asil milletimizin egemenlik ve bağımsızlığı için  canlarını feda eden tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden kahraman  gazilerimizi rahmet ve minnetle yad ediyor, hayatta olan gazilerimize, şehit ve  gazilerimizin kıymetli ailelerine, asil ve vefakar milletimize saygı ve  şükranlarımı sunuyorum.  İdlib başta olmak üzere karada, denizde ve havada yurt  içinde ve sınır ötesinde zorlu hava ve arazi şartlarında görevlerini büyük bir  kahramanlık ve fedakarlıkla yürüten kahraman silah ve mesai arkadaşlarıma da sağlık, esenlik içinde kazasız, belasız, hayırlı, başarılı görevler dilerim.'' Akar ve komutanlar, incelemelerinin ardından gece Hatay’dan ayrıldı.

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2020, 11:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.