Koronavirüse karşı bir vitamin efsanesi çöktü!

Salgının başından bu yana Covid-19 tedavisinde faydalı olduğuna dair tartışmalara konu olan C vitamini ve çinkonun semptomları azaltmada bir yararı olmadığına dair araştırma yayınlandı.

Koronavirüse karşı bir vitamin efsanesi çöktü!

JAMA tıp dergisinde yayınlanan araştırmada tıbbi gözetim altında C vitamini ve çinko verilen Covid-19 hastalarında yüksek dozlarda bile bir fayda görülmediği belirtildi.

ABD’deki akademik tıp merkezi Cleveland Klinik tarfından yürütülen araştırmada evde tedavi gören 214 Covid-19 hastası dört gruba ayrılarak iki destekten birini, aynı anda her ikisini ya da sadece standart tedavi uygulandı.

Yüksek dozda çinko ve C vitamini desteğinin Covid-19 semptomlarını azatlamadığı sonucuna varan araştırmacılar aksine isteneyen yan etkiler gözlemlendiğini yazdı.

Standart tedavi uygulananlara kıyasla destek ilaçları alan grupra daha çok mide bulantısı, ishal, mide krampları gibi yan etkilerin görüldüğü belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.