KDV ve ÖTV indirimlerinde son 10 gün!

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından konut, otomotiv, mobilya ve beyaz eşya sektörlerinde uygulamaya konulan katma değer vergisi (KDV) ve özel tüketim vergisi (ÖTV) indirimleri 31 Aralık'ta sona erecek.

KDV ve ÖTV indirimlerinde son 10 gün!

Bakanlık tarafından, ekonominin hareketlenmesi, enflasyonla mücadeleye  destek ve kur etkisiyle daralan bazı sektörleri canlandırmak için 6 başlıkta  yapılan vergi düzenlemelerinden yararlanmak için son 10 günlük sürece girildi.

31 Ekim'de sona eren konut satışına ilişkin KDV ve tapu harcı  indirimleri yıl sonuna kadar uzatılmıştı. Buna göre, yıl sonuna kadar konut  satışlarında KDV oranları yüzde 18 yerine yüzde 8 olarak uygulanacak. Tapu  harçlarında yüzde 4'ten 3'e indirim yıl sonuna kadar devam edecek. Mobilya  sektöründeki KDV oranı 31 Aralık'a kadar yüzde 18 yerine yüzde 8 olacak. Beyaz eşyada uygulanan ÖTV oranları da yıl sonuna kadar sıfırlanmış olarak devam  edecek. Bakanlık, vergi indirimleri kapsamında otomotiv sektörüne ilişkin de  düzenleme yaptı. Buna göre, 1600 cc altı motorlu araçlardaki ÖTV uygulamasında  15'er puanlık indirime gidilirken, ticari araçlarda KDV oranları da yüzde 18'den  yüzde 1'e düşürülmüştü.
Söz konusu sektörlerdeki indirimin bitmesine günler kala, bazı sektör  temsilcileri indirimlerin kalıcı olmasını, kimi de kapsamının değiştirilerek  devam etmesini talep ediyor.

"Uzatma yerine kalıcı olmalı"

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Hacı Ali Taylan, AA  muhabirine, indirimlerin ciddi fayda sağladığını ancak sektörün 2019'da da bu  teşviklere ihtiyacı olduğunu söyledi. Konutta gerçek değerden satış uygulamasına  geçilmesi için çalışma yapıldığını anımsatan Taylan, "Bu indirimleri 2-3 ayda bir  uzatmak yerine, yüzde 4'ten 3'e inen tapu harcı oranının kalıcı olarak yüzde 1'e  çekilmesini talep ediyoruz. Vergi ve harç indirimlerinin kalıcı hale getirilmesi  piyasa için doğru olacaktır. Sektörde durgunluğa izin vermeyelim, bu indirimlerin  etkisini öldürmeyelim. Bu kapsamda kentsel dönüşüm için harç muafiyeti  getirilmesi de önemli." dedi.
Sektörde peşin satışların hareketli olduğuna işaret eden Taylan, "Buna  karşın alt ve orta gelir grubu gayrimenkul alamıyor. Onlar krediyle alıyor ancak  konut kredilerinin sübvanse edilmesi gerekiyor. Böyle dönemler gayrimenkul almak  için en doğru zaman, piyasayı alıcı belirliyor." diye konuştu.

"Stokta mobilyası olanlar yararlandı"

Ankara Mobilyacılar ve Lakeciler Odası Başkanı Hüseyin Taklacı,  mobilyadaki KDV indiriminin sektöre yeterince yansıyamadığını belirterek,  "Sektörün kumaş, boya, kereste, aksesuar gibi girdilerinde KDV 18 olarak  uygulanmaya devam ediyor ancak mobilyanın bitmiş halinin son kullanıcıya yüzde 8  olarak yansıtılması isteniyor. Aradaki yüzde 10'luk fark esnaftan çıkıyor. Bu indirimden daha çok elinde stok bulunduran, fabrikasyon üretim yapanlar  yararlandı. Bizler mobilyada piyasaları canlandırmak için yapılan KDV indirimini  olumlu algılıyoruz. Bu indirim kesinlikle devam ettirilmeli ancak el işçiliği  mobilya ile fabrikasyon ürünler ayrı ayrı kategoride sınıflandırılmalı. El  işçiliği mobilya ve boyacılıkta KDV alınmamalı." ifadesini kullandı.

"Sektör diri tutulmalı"

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Başkanı Aydın Erkoç da yapılan  vergi indirimlerinin daralan pazarda hareketlilik yarattığını vurgulayarak, 31  Aralık'ta sona erecek indirimli uygulamanın devamı halinde ikinci el sektörünün  zarar görebileceğine dikkati çekti. Vergi indirimlerinin sona ermesiyle talebin  ikinci el araca kaymasının beklendiğini dile getiren Erkoç, şunları kaydetti:
"Türkiye'de otomotiv sanayisi desteklenmeli. Vergi indirimi bu alanda  yapılabilir. Türkiye'de üretimi ve montajı yapılan araçlara özel bir uygulama  yapılması halinde bunun da her anlamda olumlu etkisi olacaktır. Türk otomotiv  sektörü ihracat rekorları kırıyor. Sektörün, 2018'i de 31 milyar dolarlık ihracat  rakamıyla kapatması bekleniyor. Türkiye'deki genel istihdamın yüzde 6'sını bu  sektör elinde bulunduruyor. Sektörü diri tutmak için tedbirler alınmalı.  Çarkların dönmesi, üretimin sürmesi, istihdamın olumsuz etkilenmemesi için  gerekirse vergi indirimleri bu kapsamda uzatılmalı. Bir diğer önemli konu da  kredi faizlerinin düşürülmesi. Zira, faizlerin yüksek olması ikinci el sektörünü  zora sokuyor."

KAYNAK: AA

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2018, 12:06
YORUM EKLE

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.