İYİ Partili Aytun Çıray’dan gündeme bomba gibi düşen iddia! Para karşılığında vatandaşlık verildi

AK Parti iktidarının para karşılığında 3 bin Afgan'a vatandaşlık verdiği iddia edildi.

İYİ Partili Aytun Çıray’dan gündeme bomba gibi düşen iddia! Para karşılığında vatandaşlık verildi

İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, Afgan göçüyle ilgili iddiaları Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesini Meclis’e taşıdı.

Çıray, "Bu bizi vatanımızda geçici koruma altında sığınmacı statüsünde beş milyon Suriyeliyi misafir etmek durumunda bırakan ve milletimize ağır maddimanevi bedeller ödetmekle kalmayıp, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Türk Milletinin bekasını tehdit eden çok yanlış ve tehlikeli politikaların doğrudan ve doğal bir sonucudur" dedi.2019 yılında Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın '110 bin Suriyeli sığınmacıya vatandaşlık verildiği ve ilerleyen zamanda diğer sığınmacıların tamamına da vatandaşlık verilmesi ile ilgili süreçlerin başlayacağı" açıklamasını anımsattı.

Çıray, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığının "adeta yok pahasına satışa çıkarıldığı" iddiasını da gündeme getirdi.

"TAKSİTLE ÖDEME KOLAYLIĞI MI SAĞLANDI"
İYİ Partili Aytun Çıray şunları kaydetti:
"Türkiye’de mevcut uygulamada yabancıların özellikle konut satışı yoluyla 250 bin dolara Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olabilmeleri gibi tam bu ucube iktidar zihniyetine yakışan ucube bir uygulama söz konusuydu. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığının 250 bin dolar gibi son derece az ve devletimizi küçük düşüren bir meblağ karşılığında satışa çıkarılması zaten yeterince utanç verici ve alçaltıcıyken, şimdi bu meblağa ‘taksitle' ödeme kolaylığı sağlandığı iddia edilmektedir.

Eğer bu iddialar doğruysa tam bir skandaldır. Zaten utanç verici ve alçaltıcı bir uygulamanın tam bir zillete dönüştürülmesidir. Netice ‘itibardan tasarruf edilmez’ diyerek ekonomimizi israf ve yolsuzluk kıskacında batıranların, Devletimizin ve Milletimizin dış dünya karşısında itibarını yerle bir edecek niteliktedir. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ve Türk Milletinin onurunu ayaklar altına almaktır. Bu iddiaların doğru olup olmadığı Türk Milletine derhal açıklanmalıdır.”

"ABD, 3 BİN AFGAN SIĞINMACI İÇİN PARA ÖDEDİ Mİ?"
AK Parti iktidarının açık kapı politikaları ve diğer yanlış dış politikaları sonucu kaçak yollarla giriş yapan milyonlarca kontrolsüz sığınmacının ülkenin güvenliğini ve ekonomisini tehdit etiğini belirten Çıray, ABD'nin ödediği para karşılığı 3 bin Afganistanlı sığınmacının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına alındığı iddiasını da gündeme getirdi.

Çıray, tepkisini şöyle sürdürdü:
"Artık köşeye sıkışmış ve çaresiz olan iktidarın siyasi ömrünü uzatmak amacıyla giriştiği, politika bile denemeyecek uygulamaları, Türk Milletine yapılmış büyük bir kötülüktür. Biden ile kapalı kapılar arkasında yapılan pazarlıklarda el sıkışılan konulardan birisi de ABD’nin finansörlüğünde 3 bin Afganistanlıya Türk vatandaşlığı verilmesi miydi? Başta Almanya olmak üzere hiçbir biçimde ve ölçüde sığınmacı istemeyen Avrupa Birliği’nin sözde maddi desteklerle Türkiye’yi bir tampon bölge haline getirme arzularına ses çıkaramayan AK Parti iktidarı, eğer şimdi bir de kendi yüzüne karşı soykırımcısınız diyen ABD’nin ödediği vatandaşlık bedeliyle 3 bin Afganistanlıya gerçekten Türk vatandaşlığı vermişse bu tam bir mutlak çöküş ve batış halidir. İktidardaki zihniyetin, kendi iktidarının bekasını Türk Milletini ve Türkiye Cumhuriyeti’ni yücelten bütün değerlerin bekasının üzerinde gördüğünün apaçık ispatı olduğu gibi alçalma ve zillette sınır tanımayan bir anlayışın dipsiz bir dibe serbest düşüşüdür. Dünyanın gelişmiş ve medeni ülkelerinde parayla vatandaşlık alabilmenin ciddi bir biçimde uygulanan pek çok kriteri bulunurken, Türkiye’de bu denli kolaylaştırılmış şekilde ve taksitle vatandaşlık verilmesi, ülkemizi dış dünyaya karşı küçük düşüren ve savunmasız bırakan bir beka sorunu yaratacaktır.”

İngiltere, AB ülkeleri ve ABD’de gibi ülkelerde vatandaşlık alabilmek için çok sayıda prosedüre ihtiyaç duyılduğunu vurgulayan Çıray, "Türkiye’de Türk Vatandaşlığı Kanunu ve diğer vatandaşlık entegrasyon kriterleri hiçe mi sayılıyor? Parayı veren vatandaşlığı alıyor mu? Her fırsatta yerli ve millilik nutukları atan ve muhalif olan herkesi vatan haini ilan eden Cumhur ittifakının bu boş hamasetlerinin ve ülkemizi içine soktuğu cenderenin hesabını millet ilk sandıkta soracaktır. Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı ilk seçimde gittiğinde yeniden güçlü, anayasal bir hukuk devletini inşa ederek, Türk Milletini hak ettiği refaha, kardeşliğe ve huzura taşıyacağız" dedi.

FUAT OKTAY'IN CEVAPLAMASI GEREKEN SORULAR?
Çıray, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a şu soruları yöneltti:

"-Türk Vatandaşlığı almak için belirlenen 250 bin dolarlık bedele taksitle ödeme imkanı sağlandığı doğru mudur? Eğer doğruysa bu uygulama, Türkiye vatandaşlığının adeta on iki taksitle alınan beyaz eşya statüsüne indirgenerek, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ve Türk Milletinin onurunu ayaklar altına almak değil midir?
3 bin Afganistanlıya parayla vatandaşlık verildiği ve söz konusu vatandaşlık bedellerinin ABD tarafından ödendiği doğru mudur? ABD’nin parasını ödeyerek TC vatandaşı yaptığı başka yabancılar da var mıdır? Varsa toplamda kaç kişidir?

-Taksitle ödeyerek 250 bin dolara vatandaşlık alma konusunda belirlenen Türkçe bilmek, milli güvenlik ve kamusal düzene karşı tehdit oluşturmamak, gelir ve meslek beyanı, en az 5 yıllık ikamet gibi kriterler uygulanmakta mıdır? Eğer uygulanıyorsa 3 bin Afganistanlının bu kriterleri taşıdıklarına dair verileri kamuoyu ile paylaşmayı düşünmüyor musunuz?

-Son 10 yılda ülkemizde toplamda kaç sığınmacıya parayla vatandaşlık verilmiştir? Bu sığınmacılardan toplamda ne kadar para alınmıştır ve bu parayı kim ya da hangi ülkeler ödemiştir?"
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.