İşte tam otomatik cenaze yıkama makinesi! Büyükşehir Belediyesi üretti

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından bir firmaya sipariş edilen ve üretimine başlanan tam otomatik cenaze yıkama makinesiyle ilgili Sözcü yazarı Emin Çölaşan, ayrıntıları köşesine taşıdı.

İşte tam otomatik cenaze yıkama makinesi! Büyükşehir Belediyesi üretti

Cihazı, benzinliklerdeki araba yıkama makinalarına benzeten Sözcü yazarı Emin Çölaşan, ''Cenaze yıkama makinesi de aynen öyle…'' ifadesini kullandı. 

''El değmeden tam otomatik…''

Çölaşan, otomatik cenaze yıkama makinesiyle ilgili şunları aktardı: Yaşamını yitiren kimsenin naaşını tomografi benzeri bir aletin içine sokuyorlar. Sıcak suyu falan önceden ayarlanıyor. 

Dışarıdan düğmeye basıyorlar, fıskiyeler çalışıyor. El değmeden tam otomatik… 

''Tomografi cihazından çıkmak gibi''

Naaş sabunlu sularla yıkanıyor, sonra durulanıyor, yine elektronik ortamda (tomografi cihazından çıkmak gibi) görevliler tarafından dışarıya çekilip kurulanıyor ve son aşama olarak kefenleniyor. Bu makine ile cenaze yıkama olayının dinimizin kurallarına uygun olup olmadığını ben bilemiyorum.

''Diyanet'in onayı alındı''

Sistemin şimdilik Konya'da bir hastaneye kurulduğunu ve öncesinde Diyanet'in onayı alındığını belirten Çölaşan, "Konya Büyükşehir Belediye Başkanı, 'Bizim yaptırdığımız bu makine öteki illere de örnek olsun' demiş" ifadelerini kullandı. 

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2020, 12:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.