Hayvana eziyete hapis geliyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla hayvan haklarında yapılan yeni düzenlemenin detaylarına ulaşıldı. Sokak hayvanı olsun olmasın tüm hayvanlara çip takılacak ve hayvanlara eziyet edene 5 yıla kadar hapis cezası verilecek olduğu açıklandı.

Hayvana eziyete hapis geliyor!
banner150

AK Parti'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı üzerine hayvan haklarında yapılacak yeni düzenlemelerde son aşamaya geldi. AK Parti hem hayvanlara yapılan eziyete son vermek hem de insanların önce hayvanı sahiplenip sıkılınca da sokağa atılmasına engel olacak yeni bir düzenlemeyi hayata geçirecek. Buna göre hayvana eziyet edene 5 yıla kadar hapis cezası verilecek.

TÜM HAYVANLARA ÇİP

Sabah'ta yer alan habere göre, yeni dönemde bütün hayvanlar çipli yani kimlikli olacak. Hayvanın kaç yaşında olduğu, sağlık kontrolünden geçirilip geçirilmediği, sahipli ise sahibinin kim olduğu bilgileri bu çipte yer alacak. Bu çipler hayvanın deri altına takılacak. AK Parti'nin getireceği düzenleme ile hayvanlara işkence yapanlar da cezasız kalmayacak. Türk Ceza Kanunu'nda yapılacak değişiklik ile bu suçu işleyenlere 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilebilecek. Düzenlemedeki bir başka dikkat çeken nokta ise barınaklardan veya petshoplardan alınan ancak daha sonra sokağa bırakılan hayvanlarla ilgili olacak. Hayvanını sokağa atanlara 500 TL idari para cezası verilmesi değerlendiriliyor. Hayvan barınaklarına da standart getirilecek. Hayvanların iyi koşullarda bakımının yapılması için belediyelere sorumluluk yüklenecek. AK Parti teklife son şeklini verip bu ayın sonunda Meclis Başkanlığı'na sunmayı planlıyor.

Kaynak: SABAH
 

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2018, 09:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.